E Devlet Haberleri

Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2019

Emeklilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2019, Emekli olabilmek için ilk olarak başvuru yapmak gereklidir.. Peki siz emeklilik başvurusu yaparken hangi evraklara ihtiyaç duyacaksınız? İşte konu ile ilgili ayrıntılar…

Emekli olabilmek için yaş, prim, gün gibi bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildikten sonra emekli olmak için başvuru yapılması gerekiyor. Şimdi emeklilik başvurusu yaparken 2019 yılında hangi evraklara ihtiyaç duyacağız? İşte o evraklara ilişkin ayrıntılı bilgiler…

Emeklilik, kanunlarla belirlenen  çalışma gün sayısını doldurmuş ve tüm primlerini eksiksiz olarak ödemiş olan kişilerin çalışma hayatlarını noktalayıp bundan sonra ömrünün sonuna kadar devletin güvencesiyle maaş alma,sağlık ve diğer sosyal haklardan ücretsiz olarak faydalanması anlamına gelir. Kişilerin bu haklara sahip olabilmeleri için başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru işlemini yapabilmek için de birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bugünkü yazımızda emeklilik için başvuracak kişilerin başvuru işlemleri için gerekli belgeler haberimizde.

Emeklilik işlemleri  3 farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki SGK‘lı yani 4A diğeri BAĞ-KUR’lu yani 4B, sonuncusu ise Emekli Sandığı yani 4C emeklilik işlemleridir.

SGK’DAN EMEKLİ OLACAKLAR İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ 

*Gelir vergisinden muaf olduğunuza dair muafiyet belgesi

*Sigortalı olarak işten ayrıldığınıza dair ayrılış belgesi

*Tahsis ve talep belgesi

*Emekliliğe hak kazandığınıza dair belge

emeklilik başvurusu için size gerekecek belgelerdir.

BAĞKUR’DAN EMEKLİ OLACAKLAR İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ 

*Tahsis talep beyan taahhüt belgesi

*Sigortalılık belgesi size gerekecek olan belgelerdir.

EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ OLACAKLAR İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ 

Emekli Sandığından emekli olacak kişiler için gerekli evrakları farklı bir başlık altında toplamamızın sebebi ise belge sorgulama işleminin E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmesidir. Bu işlem için E-Devlet şifrenizi almış olmalısınız. E-Devlet şifrenisini tüm PTT şubelerinden 2 tl ücret ödeyerek temin edebilirsiniz ve E-Devlet şifresiyle belge sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İlk olarak yazının bitiminde verilecek linke tıklayınız. Açılacak sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa üzerinde TC kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak emeklilik başvurusu için gerekli evraklar sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar  nelerdir 2016?

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar hazırlanma aşamasında eksiksiz olmalıdır aksi takdirde emeklilik ile ilgili problem yaşayabilirsiniz.Tamamlamış olduğunuz evrakların eksiksiz olmasına dikkat edin.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.