SGK Blog

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır

Emekli sandığı ile alakalı aklınıza takılanlar sorgulamak istediğiniz bilgiler ve emekli sandığı ile ilgili haberleri sayfamızda bulabilirsiniz.

EMEKLİ SANDIĞI Türkiye’de emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlamakla yükümlü kurul olan Emekli Sandığı, Maliye Bakanlığı’na bağlıdır. 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devir olan kurulun merkezi, Kızılay, Ankara’dadır. Sosyal Güvenlik Kurulu’nun resmi internet sayfasında Emekli Sandığı Maaş bilgilerinizin sorgulamasını yapabilirsiniz. Emekli Sandığı, kamu kesiminde çalışan memurlara yönelik olarak kurulmuştur.

Memurların emekliliklerinde kendilerinin, ölümleri halinde de dul ve yetimlerinin sosyal güvenliklerini sağlamaktadır. Emekli sandığından emekli olan memurlar, hizmet hesaplama, emekli aylığı ve ikramiye hesaplama, askerlik borçlanması, aylık bilgilerini görme ya da muayene katılım paylarını, dilerlerse Ana sayfa adresimizden, bilgilerini girerek öğrenebilirler.

E-devlet sitesinden e-hizmetler bölümüne girerek, emekliliğinizle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Önünüze açılan sayfada, T.C kimlik no, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, cilt no, aile sıra no ve doğum tarihi gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Bir süre önce yeniden düzenlenen kademeli emeklilik durumuyla ilgili maddede; kadın işçilerden 20, erkek işçilerden de 25 hizmet yılını doldurmaları gerektiği yazıyor.

Bu durumda, kamu sektöründe 20 yılını dolduran kadın memurların ve 25 yılını dolduran erkek memurların aylık emeklilikleri bağlanmış oluyor. Onun yanı sıra, yeni çıkan kanunda da belirtildiği gibi, 50 ve 50’yi doldurmuş yaşlarda bulunanlar, yaşlarının gelmesi nedeniyle emekliye ayrıldıklarında, fiili hizmet sürelerini 10 yıl olarak doldurmuş olduklarında emekli aylığına hak kazanmış olurlar. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bu maddeler, Emekli Sandığı’ndan emekli olmak isteyen memurlar için geçerlidir. EMEKLİ SANDIĞIEMEKLİ SANDIĞIEMEKLİ SANDIĞI

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.