SGK Haberleri

Emekli Olduktan Sonra Çalışma Şartları Hakkında Güncel Bilgi

Emekli Olduktan Sonra Çalışma Şartları Hakkında Güncel Bilgi

Emekliler çalışabilirmi, emekli olduktan sonra çalışma şartları nelerdir,emekliler çalışırsa para kesilirmi,emekli çalıştırma sistemi nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bir kurum ve kuruluşta çalışıp gününü tamamlayan herkesin hak kazandığı emeklilik sürecinde, çalışırken ödediğiniz primler karşılığında, her ay emeklilik maaşı almaya hak kazanırsınız. Ancak bu emeklilik maaşı basamak sistemi ile olduğundan, kimi zaman geçinmenizi sağlamak için yeterli olmayabilir.

Emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlayabilirsiniz. Sigortalı işe giriş belgesi, zorunlu olarak işveren tarafından internet üzerinden yapılmaktadır. Yeni çıkan kanunla, emekli olduktan sonra çalışanların maaşları kesilmektedir. Bu durum, emekli olduktan sonra çalışanlar için üzücü olsa da, uygulamanın kalkacağı hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu durum, Sosyal Güvenlik Kurumu başkanı Fatih Acar tarafından; kamuda çalışanların emekli olduktan sonra farklı bir kurumda çalışmaları durumunda, emekli maaşlarının kesileceğini belirtmeleri ile açıklanmıştır. 2005’ten sonra Emekli Sandığına bağlı olarak bir işte çalışan kişinin, emekli olması durumunda tekrar memuriyet görevini içerecek şekilde çalışmaya devam etmesi ve başka bir kurumda başlaması durumunda, emekli maaşının kesilmesi gerekiyor.

Emeklilikten sonra çalışmaya devam etme durumu ile ilgili kanunun yürürlüğe girmesinden önce, ve sosyal güvenlik kurumu destek primi ödeyerek emekli olanlar, aldıkları emekli maaşı veya emekli aylıkları üzerinden herhangi bir kesinti olmadan çalışma hakkında sahiptirler ve çalışmaya devam edebilirler.

Kamu görevlisinin statüsü ne olursa olsun, almış oldukları emekli aylıklarını hangi statü üzerinden alıp almadıklarına bakılmasına gerek kalmadan, sosyal güvenlik destek primi ödeseler bile, maaşlarını kestirmeme hakkı, kamu görevlilerine verilmemiştir. Bu da, geçinme konusunda zorlanan ailelerin, emekli maaşlarının kesilmesi ile daha fazla zorlanacaklarını göstermektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.