SGK Haberleri

Emekli Olacak İçin Yöntemler

Yakın bir zamanda emekli olacak kişiler yöntemler sunuyor. Emekli aylıklarının bağlanması ve sonrasından gelen paraların hesaba yatması durumu bazı durumda bir yıla yakın uzun bir süreci bulmaktadır. Peki bu süreçte daha kısa sürmesi için ne gereklidir? Ülkemizde emeklilikler ilk alacağı ücretlerde bazı problemler vardır.

5510 sayılı kanun gereğince bu durumu en az indirmek için avans ödeme yönetimi de düzenlenmeye ilişkin bu böyle kanun vardır. Çoğu emeklilik adıma atmaya hazırlanan kişiler bu düzenlemeden haberleri olmadığı gibi kişilerin SGK’ya talebi yoktur. Böyle olduğundan SGK’ya talep gelmediğinden ödeme yapılması gibi bir durum yoktur. Avans ödemesi istemeniz gerekmektedir. Avans hakkını ile ilgili aklınıza takılan soruları yöneltebilirsiniz. Genel olarak kanun ile ilgili durumları anlatacağız;

5510 sayılı kanunun 97 nci maddesi gereği; Sigortalılar ile bunların hak sahiplerinin, genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bu Kanunun uygulanması bakımından hak ettikleri alacaklarının süresi içinde ödenememesi halinde, avans verilmesine Kurum yetkilidir.” maddesi mevcut olup kurum ödeme yapacaktır. 20 gün gibi kısa sürede çekilecek avans ödemeleri 90 gün gibi sürelere yayılmaktadır. Genelge gereği emeklilerin mağduriyeti giderebildiği gibi Avans ödemesi alabilmesi için ön görülen 20 günlük süre de çekilirse hem emekli kişinin bu anlamda sıkıntısı giderebilir ve mağduriyet gibi bir durum yaşanmaz.

SGK başkanlığınca çıkarttığı 2011/58 sayılı genelde avans ile ilgili bilgiler tam olarak açıklanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca tarafından belirlenen bir tutar olmadığına göz önüne alırsak; aylıklar için 773,01 TL x 3 = 2319,03 TL, gelirlerde ise 773,01 TL x 2 = 1546,02 TL’ yi geçemeyecek şeklinde ödenebilecektir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.