SGK Haberleri

Emekli Maaşı Kesinti Durumları

Emekli Maaşı Kesinti Durumları

Emekli maaşı kesinti halleri, emekli maaşı hangi durumlarda kesilir ve emekli maaşına haciz gelir mi durumlarını sizler için araştırdık.

Yıllarca çalışıp, hayaliniz olan biraz nefes alayım ya da ömrümün geri kalanını da çalışmadan rahat bir şekilde dinleneyim diye emekli olmak için uğraşırsınız. Emekli olursunuz, olduktan sonra da alacağınız maaşınız çalışma ücretinin neredeyse yarısı kadar olur ve tekrardan emekli iken çalışmaya karar verirsiniz. Neden geçim sıkıntısından dolayı…

Bu yetmediği gibi devlet siz çalıştığınız için gençlerin önünü açmak için emekli olanların emekli olduktan sonra herhangi bir şekilde sigortalı bir işte çalışırsanız, emekli maaşınızdan % bilmem kaç, yani devlet babanın belirlediği ölçü de kesinti şoku yaşarsınız. Bu uygulamayı da sineye çeker 3-5 kuruş fazla girsin diye bu yaştan sonra çalışmaya devam edersiniz.

Sonra bir intibak yasası çıkar karşınıza bir bakarsınız devlet diyor ki emeklilerin birçoğu haksızlığa uğruyor! Maaşlar arasında dengesizlik var bunların iyileştirmesi lazım diye bir haber duyar sevinirsiniz, niye? Çünkü maaşınıza zam yapılacak manası geliyordur bu haber. Sonra hesaplamalar yapılır alacağınız maaşı beklerken bir bakarsınız devlet size son 5 yılda % bilmem kaç maaşınız fazla yaptırılmış kusura bakmayın % 25 borcunuzu ödeyene kadar kesinti olacaktır denir.

Ve bir kez daha devletin şefkatli kollarında yıkılırsınız. Hikâye gibi gelen bu uygulama şuan SGK’nın uygulamasın da ve en son yapılan intibak yasasıyla birlikte 600 bin emeklinin maaşlarının fazla yatırıldığı gerekçesiyle % 25 oranında her ay kesinti yapılarak devlet alacağını geri istiyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.