SGK Blog

Emekli Maaş Farkları 2018

Emekli olmak her SGK çalışanının hayalidir. Uzun yıllar iş hayatının içinde işgücü olarak çalışan işçi, emeklilik yıllarını güven içinde ve huzurlu bir şekilde geçirmeyi planlar. Çalıştığı süre içinde maaşından kesilen primlerinin emekli maaşı olarak kendisine döneceğini ve bundan sonraki hayatını hem maddi hem de sağlık açısından güven içinde sürdüreceğini umut eder.

Emekli maaşı, çalışanın çalıştığı süre içinde maaşından kesilen ödeneklerin kendisine dönüşüdür. Düzenli olarak yapılan prim ödemelerinin tutarına denk gelen düzeyden ödenen emekli maaşları, yıl içinde iki kez yapılan maaş zammı ile birlikte emekli bireye ulaştırılmaktadır.

İntibak yasası emeklinin maaş dağılımındaki hatalı uygulamaların düzenlemesine yönelik bir çalışmadır. Bu kapsamda 2000 yılından önce emekli olan emeklilerin bir kısmının daha düşük emekli aylığı aldığının tespit edilmesi ile birlikte hazırlanan yasada, tüm emeklilerin adaletli biçimde aylıklarını alabilmelerine imkân sağlamaktadır.

İntibak yasası kapsamında ilk etapta emekli maaşı eksik ödenen emeklilerden işlemi tamamlanan 826 emekliye 2 milyon 455 bin lira maaş farkı ödenmesi planlanıyor. Uygulama kapsamına alınan emeklilerin 2,5 milyon dosyanın incelendiği, bugüne kadar 1 milyon 700 bin emeklinin dosyasının manuel olarak tarandığı, çalışmaların kısa süre içinde tamamlanacağı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Son bir yıl içinde hızlı bir şekilde devam eden intibak uygulaması ile emekli aylığını eksik olarak alan emeklilerin hakkının korunması amaçlanmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.