SGK Blog

Emekli Aylığı Kesintileri

Emekli olan her birey aylığını aldığında bazı tutarsızlıklar görmektedir. Bu yüzden aylığını net olarak bilememektedir. Bazı aylarda 20-30TL’lik bir fazlalık ile aylığını alan emekli birey, bir sonraki ayda 50-60 TL’ye varan kesintiler ile karşılaşabilmektedir. Öncelikle şu bilinmelidir ki SGK Kurumu hiçbir şekilde sizin aylığınızı keyfiyetten kesmez, muhakkak sizin gözden kaçırdığınız bir ödemeniz vardır ve bu ödeme aylığınızdan kesilmiştir.

Emekli aylığından yapılan kesintiler sistemden kaynaklanan başka birisinin borcunun kesilmesi olabilir ya da bir kredi borcunuz vardır ve ödemeyi ihmal ettiğinizde bu ödeme aylığınızdan kesilebilir. Ayrıca emeklilerin ilaç kesintilerinin de maaşlarından alındığını da belirtmek gerekir. Bu ve bunun gibi kesintiler ile karşılaşıp tedirginlik yaşamamak için emekli aylığınızı internet üzerinden kontrol edebilir ve ne kadar emekli aylığı alabileceğinizi görebilirsiniz.

Emekli aylığınızı sorgulamak için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. PTT şubelerinden alabileceğiniz e-devlet şifresi ile tüm SGK bilgilerinize ve emekli aylığı keseneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca SGK kurumunun resmi sayfasına girerek şifresiz olarak ta aylık bilgilerinize ulaşmak mümkündür.

Emekli aylığı bilgilerinize SGK resmi sayfasından ulaşmayı tercih ediyorsanız, internet arama motoruna SGK emekli aylığı sorgulama yazarak arama yapmanız yeterlidir. Açılan sayfadan sizden istenilen kişisel bilgileri girdiğinizde ve sayfada verilen güvenlik kodunu tuşlayarak sorgulama yaptığınızda, alacağınız emekli aylığını görüntüleyebilir ve yapılması muhtemel kesintileri sorgulayabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.