SGK Blog

E-Sgk Dökümüne Nasıl Bakabilirim?

E-Sgk Dökümüne Nasıl Bakabilirim?

Çoğu insanın E-sgk Dökümüne Sorgulama konusunda sıkıntı yaşadığı aşikar. Bu yazıyı okuduktan sonra E-sgk Dökümünüze kolaylıkla bakabileceksiniz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda Bağ-kur, Emekli Sandığı ve SSK tek bir çatı, yani SGK’nın çatısı altında toplandı. SGK dökümünüze ulaşmak için, artık devlet dairelerinde saatlerce sıra beklemenize ve kapı kapı dolaşmanıza da gerek yok

Artık internetten yalnızca e-devlet şifresi ya da kimlik bilgileriniz doğrultusunda, SGK dökümünüze ulaşabilirsiniz. Peki SGK dökümünüze şifreli ya da şifresiz olarak ulaşmak ne anlama gelmektedir.

SGK dökümünüze şifreli olarak ulaşmak isterseniz, herhangi bir PTT şubesine giderek, 2 TL karşılığında kendinize özel bir e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Şifresiz olarak SGK dökümünüze ulaşmak için, nüfus kağıdınızda yer alan T.C kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe, baba soy adı, aile sıra no ve cilt no gibi sizden başka kimsenin ulaşamayacağı bilgileri girmeniz gerekiyor.

  esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ linkine tıklayarak ulaşabileceğiniz SGK dökümünüz ile, emekliliğiniz ve sosyal güvenceleriniz ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Sayfadaki bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra, sorgula butonuna tıkladığınızda, karşınıza SGK hizmet dökümünüz çıkacaktır.

Buradan Emekli, SSK ya da Bağkur bilgilerinizi öğreneceksiniz.  Ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabileceğiniz SGK dökümü, girdiğiniz bilgiler doğrultusunda size tahmini bir zaman dilimi söyleyecektir.

Sizin özel durumlarınız ve çalışma şekliniz, emekli olacağınız tarihi değiştirebilir. Erkek vatandaşlar için, askerliğinizi borçlandığı ya da borçlanmadığı bilgilerini de girmeleri gerekmektedir. Siz de, SGK dökümünüze, bu formu doldurarak ya da e-devlet şifreniz ile online olarak öğrenebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.