SGK Haberleri

E Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır

E Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır

Türkiye de hemen hemen her evde bir adet bilgisayarın bulunması ve bu teknolojinin vatandaşların hizmetinde kullanılması için devletimiz birçok hizmetinde bu elektronik ortamlara aktarmaktadır. Özellikle de e-devlet uygulamasının kullanılması ile başlanan tüm bu yenilikler artık tüm bakanlıklar bünyesinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Vatandaşlarımızda ihtiyaç duydukları tüm bakanlık hizmetlerin artık evlerinden veya iş yerlerindeki bilgisayar uygulamaları kullanarak alabilirler.Bağlı bulundukları illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarına gitmeden tüm hizmetleri bilgisayar üzerindeki bakanlık internet adreslerinden alabilirler.

Bunun ile birlikte bakanlıkların vermiş olduğu hizmetler ile birlikte yaptığı uygulamaların neredeyse tamamı da bilgisayar üzerinden olmaktadır. Son zamanlar da vatandaşlarımızın birçoğunun kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların artması ile borçlarını tahsil etmek isteyen Maliye Bakanlığı da yeni bir uygulama ile e-haciz sistemini gerçekleştirmiştir.

E- Haciz Sorgulama Nedir?
Yapılan uygulamada sizin herhangi bir şekilde devlete olan borçlarınızda size ait olan bu borcun tahsil edilmesi için yine devlet eliyle yine size ait banka hesaplarına el konulması işlemidir.
Sizin devlete olan borcunuz ne kadarsa devlette sizin borcunuz kadar olanına el koymaktadır.

E- Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özellikle de maaşlı çalışanların hesaplarında bir azalma görülürse, hemen Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlıklarına giderek bu kesintinin sebebini öğrenebilirler. Bunun yanında Gelir İdaresine gitmeden de internet üzerinden e-haciz sorgulaması yapabilir ve ne kadar bir borcunuzun olduğunuz Gelir İdaresi Başkanlığın internet sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.