E Devlet Haberleri

E Devlet Src Sorgulama Nasıl Yapılır

E Devlet Src Sorgulama Nasıl Yapılır

2018 E Devlet Src Sorgulama, src sorgulama, src sorgulaması nasıl yapılır gibi soruları cevaplandırmak adına yazdığımız bu yazının faydalı olması dileğiyle.

E Devlet Src Sorgulama    

Son yıllarda resmi bir çok işlem ve sorgulama, devletin resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumları işlerinden tutun, Trafik borç sorgulama işlemlerine kadar bir çok işlem bu site üzerinden yapılabilmektedir. Bu sitede işlem yapabilmek için öncelikle, T.C vatandaşı olmak gerekir.

Bunun dışında eğer sahipseniz bir e-devlet şifresi, değilseniz bir Ptt şubesinden 2 Tl karşılığında yeni bir e-devlet şifresi edinmelisiniz. E-devlet şifresi ve TC. kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer şifre değiştirme işlemine ihtiyaç duyarsanız e devlet şifresi değiştirme sayfasından ilgili bilgi alabilirsiniz. Ve artık tüm sorgulama ve dökümanlara ulaşabilirsiniz. Bu dökümanlardan biri de src olarak bilinen mesleki yeterlilik işlemleridir.

Mesleki yeterlilik işlemleri ( src) işlemlerini yapabilmek için, e-devlet ve TC. kimlik numarası girildikten sonra; ana sayfanın en alt kısmında; Kamu Kurumları kısmından Tüm kurumları tıklayınız. Burada; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tıklayınız. Ardından, Mesleki Yeterlilik İşlemleri ( SRC/ ODY/ ÜDY) kısmına geliniz. buradan dilediğiniz sorgulama işlemini yapabilmek için, sayfanın devamında sizden istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Tüm bu bilgileri, doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra, artık sonuçlarınız ekranda gözükecek ve istemeniz durumunda, bunu yazıcıdan çıkarabilirsiniz. Bu mesleki yeterlilik işlemlerinde yaptığınız sorgulama sonucunda yeterli sonucu almanız durumundan kimliklerinizi alabilirsiniz. Ayrıca kazananların tam listesi; URGUP’a ait web sitelerinden de yapılabilmekte olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun için ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda anlatılan bilgiler sizin adım adım yapabilmeniz için anlatılmaktadır. İsterseniz ilgili bağlantıya hemen buradan erişebilirsiniz. Ama öncelikle turkiye.gov.tr sitesine e devlet şifrenizle giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Src sorgulama için:https://www.turkiye.gov.tr/udvh-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulamaduzenleme

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.