E Devlet Haberleri

E Devlet Şifresiz SSK(SGK)

E Devlet Şifresiz SSK(SGK)

            Eski adıyla SSK olan Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı kurumun ismi 2006 yılından beri SGK olarak hizmet vermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu adıyla hizmet veren kurum artık Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sigortalı diye bir ayrım yapmadan her birini kendi bünyesinde toplamıştır. Daha önceleri ayrıcalıklı bölümlerden oluşan kurum hizmet vermekte sıkıntılar çekmekte artan işçi ve nüfus sayısına bağlı olarak da hizmetlerine yetişememekteydi. Gelişen teknoloji ile birlikte SGK da birçok hizmetini elektronik ve bilgisayar ortamına taşıyarak daha hızlı, daha güvenilir ve daha kaliteli hizmet vermeye başlamıştır.

            Bakanlık bünyesinde birçok uygulama artık bilgisayar ortamında düzenlenen sanal ortamlarla vatandaşın hizmetine sunulmaktadır. Devletimiz eliyle başlatılan ilk uygulamalardan olan e-devlet uygulaması vatandaşların kendileri ile ilgili her türlü resmi kurumla olan ilişkilerini göstermenin yanında devletinde vatandaşına olan yakınlığı artmıştır.

            Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde e-devlet sayfasıyla vatandaşlara sunulan hizmetler gün geçtikçe artmaktadır. Ama bununla beraber vatandaşların memnuniyetlerinin yanında şikayetlerininde arttığı görünmektedir. Özellikle e-devlet şifresinin parayla alınması ve kaybedildiği zaman yeniden alım için 10 TL gibi bir meblağının ödenmesi vatandaşların şikayetine konu olmuştur.

            Ama artık e-devlet şifresine gerek kalmadan SGK ile ilgili tüm verilerini ve almak istediğiniz tüm hizmetleri internet ortamından bulabilirsiniz. Yapmanız gereken sizin için oluşturulan SGK ekranlarında almak istediğiniz hizmet ile ilgili olan sayfaya gelerek istenilen bilgileri girdikten sonra sorgulama yapmanız olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.