E Devlet Haberleri

E devlet Şifresi İptal İşlemi

Çoğu kişi tüm işlerini internete taşıyarak büyük kolaylık sağlayan E-Devlet şifresi kullanıcı tarafından uzun bir süre girilmediğinde şifreleri iptal edilir. Şifreleri iptal olan vatandaşlar Ptt’den tekrar şifre almak zorundadırlar. E-Devlet sistemi ilk zamanlarda biraz yargılansa da birçok işlemin internet üzerinden yapılarak insanlara büyük kolaylık sağlaması açısından büyük fırsat olmuştur. İnsanlar işleri için çalıştığı kurumlardan izin almakta oldukça zorlanıyorlardı, bunları göz önünde bulundurulduğu vakit vatandaşlar oturdukları yerden şifreleriyle birlikte internet üzerinden sorunlarını halledebiliyorlar. E-Devlet şifresi Peki E-Devlet şifresi iptal olan vatandaşlar ne yapacak?  Şifresi iptal olanlar tekrardan

Ptt’ye gidip 2 TL karşılığında yeni şifre alabileceklerdir. Yeni şifre sadece iptal olanlar için değil, bloke olanlar için de veriliyor. E-Devlet şifresi; T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, avukat kimliği, ehliyet gibi geçerli kimlik kartlarıyla Ptt merkez ve şubelerden alınabilir. 22 adet devlet hizmetlerini turkiye gov tr adresi üzerinden yapabileceğiz. Böylece bürokratik işlemlerle uğraşmadan ve kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri alma şansımız oluşmuştur. Hizmet almakla kalmayıp, merak ettiğimiz bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğiz.

E-Devlet kapısında şifrenin 3 ayda bir değiştirilmesi diye bir uygulama söz konusu değildir. E-Devlet kapısı şifresinin bir süre kullanılmaması yani sisteme uzun süre giriş yapılmaması durumunda şifrenizin sistem tarafından bloke edilmesi, zaman aşımı nedeniyle sıfırlanması, bir süre kullanılmadığından sistem tarafından kendiliğinden iptal edilmesi benzeri durumlar söz konusu olabilir. Son şifre değişikliğinden sonra şifrenizi 2 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl veya daha fazla sürelerde kullanmamış olmanız durumunda bile son belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapmanız mümkündür.

E-Devlet şifresi iptali, değişiklikleri ve güncellemeleri kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi iptali kullanıcıların talebi ve Ptt Müdürlüğü’ne şahsen başvurusu ile mümkün olabilmektedir. Şifreye ilişkin işlemler kullanıcının kendisi tarafından bizzat gerçekleşmektedir. E-Devlet Kapısı ile ilintili tüm soru ve görüşleriniz için 160’ı arayabilir, bilgi edinebilirsiniz. E-Devlet şifresi kişiye özel bir durumdur ve kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi iptali olmaması için sayfanıza belirli periyotlarda girip online durumunda olmanız gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.