E Devlet Haberleri

E devlet Şifresi Değiştirme

E-Devlet, tüm kamuların bilgilerini tek bir koldan vatandaşların hizmetine sunulan geniş kapsamlı bir sistemdir. E-Devletin kurulmasında ki amaç, vatandaşın devlet hizmetlerini en kolay ve pratik yoldan, sıra beklemeden, yorulmadan internet üzerinden işlerini halletmeleri amacıdır. Hızlı, kesintisiz ve erişilebilir bu işlem, güvenle her zaman kullanılabilmektedir.

Ptt’den belirli bir ücret karşılığında almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi değiştirmek istediğiniz zaman yine aynı şifre ile sisteme giriş yapmış durumunda olmalısınız. E-Devlet girişi yaptıktan sonra açılan sayfada sol üst köşede bulunan ‘’Benim sayfam’’ menüsüne giriş yaparak ‘’Kişisel bilgi ve ayarlarım’’ sekmesinden kişisel ayarlarınız üzerinden de düzenleme yapabileceğiniz sayfaya yönlendirilmiş olacaksınızdır.

Ayrıca vatandaşlar, Ptt şubelerinden tekrar bir şifre alarak şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olurlar. Birçok hizmeti sorgulatmamıza yarayan E-Devlet şifrenizi değiştirmek için, girmiş olduğunuz; turkiye.org.tr’ye şifrenizle birlikte giriş yapın. Giriş işlemi tamamlandıktan sonra, sitenin en üst kısmında linkler mevcuttur. Bunlardan ‘’Benim sayfam’’ yazan kısma tıklayın. Karşınızda beliren ekranda daha önce de bahsettiğimiz ‘’Kişisel bilgi ve ayarlarım’’ kısmına tıklayın. Daha sonra ‘’Ayarlarım ve şifre işlemlerim’’ bölümüne girin ve son olarak ise açılan ekranda ‘’Şifre değiştir’’ butonuna tıklayın. Bu bölümde ise, eski şifrenizi ve yeni şifrenizi 2 kez yazıp, ‘’Kaydet’’ butonuna basmanız yeterli oluyor.

Böylece şifreniz değiştirilmiştir. Eğer, E-Devlet şifrenizi kaybetti iseniz veya unuttuysanız şifre değişikliği için internet ortamında işlem yapılmamaktadır. Bu durumda yapmanız gereken şey, bir Ptt şubesine giderek durumu bildirmeniz ve ücret dâhilinde yeni şifrenizi almanız olacaktır. Bu şifre ile birlikte artık her istediğiniz E-Devlet uygulamasına giriş yapıp sorgulama yapabileceksinizdir. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı gibi kurumların işlemlerini de aynı site ve şifreniz ile yapabilirsiniz.

E-Devlette Vatandaşlık Kategorisi altında yapacağınız işlemler şunlardır; Eğitim, Doğum, Sosyal Güvenlik, Askerlik ve Seferberlik, İş ve Kariyer, Sağlık, Aile, Engelli Vatandaşlar, Seyahat ve Turizm, Kültür-Sanat ve Spor, Trafik, Yasal işlemler, Haklar ve Korunması gibi işlemleri yapabileceksiniz. Devlet Kategorisi altındaki işlemler ise; TBMM, Tarihmiz, Cumhurbaşkanlığı,Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve idari Yargı, Araştırma ve İstatikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Doğal Kaynaklar, Enerji, Çevre gibi konular hakkında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.