E Devlet Haberleri

E-Devlet Mal Beyannamesi

e-devlet-mal-beyannamesi

E-Devlet Mal Beyannamesi

Kamu kurum ve kuruluşlarının internet üzerinden verdiği hizmetleri tek çatı altında toplayan e-devlet kapısı ile artık insanların resmi işlemlerinde sonuca ulaşması oldukça basitletmiş ve oturdukları yerden halledilebilir bir hale gelmiştir.

Mal beyannamesi vermekte bunlardan bir tanesidir. Satın aldığınız veya sahip olduğunuz bütün taşınmaz malların mal beyannamesini vermek gerekmektedir. Bunu yapabilmeniz için yapmanız gereken belli başlı yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda sizlere Mal beyannamesi nasıl verilir ? sorusuna cevap vereceğiz.

Mal Beyannamesi Nasıl Verilir ?

E-devlet mal beyannamesi işlemlerini başlatmadan önce genel olarak taşınmaz malların beyanlarını bölgeler de bulunan kaymakamlık binalarında bulunan tapu müdürlüğü aracılığı ile halledilmekteydi. Fakat e-devlet kapısı Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başladıktan sonra mal beyannamesi e-devlet üzerinden verilebilir bir hal aldı ve böylelikle tapu müdürlüklerinde ve kaymakamlık binalarında ki yoğunluk engellenmiş ve insanları bu zahmetten kurtarmış oldu.

E-Devlet Üzerinden Mal Beyannamesi Verme

Böyle rahat ve basit bir hizmet olmasının yanı sıra vatandaşlarımız hala e-devleti tam olarak verimli kullanmamak da veya nasıl kullanacağını bilmemektedir. Bundan dolayıdır ki genel olarak tapu müdürlüklerinde hala vatandaşlar mal beyannamesi vermektedir.

Eğer taşınmaz bir malınız var ve bunun için e-devlet üzerinden beyan verecekseniz takip etmeniz gereken yol şu şekildedir ;

  • Öncelikli olarak e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa nasıl alacağınızı diğer paylaşımlarımız da belirtmiştik sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.
  • E-devlet şifreniz ile birlikte e devlet giriş yaptıktan sonra MAL MEYANNAMESİ sayfasına gitmeniz gerekmektedir.
  • Bu sayfaya erişim sağladıktan sonra, ilgili bölümlere taşınmaz malınızın cinsi ve özelliklerini belirterek talepte bulunabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise ilgili alanların eksiksiz ve yanlış doldurulmasına özen gösterilmelidir.

Bu işlemlerden sonra son aşamada onaylayarak e-devlet aracılığı üzerinden ilgili birime gönderim sağlayabilirsiniz. Bu işlemler sırasında taşınmaz malınızın resmi olarak e-devlet üzerinden mal beyannamesi verme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu konu hakkında sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, yorumlardan bizlere yazabilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.