E Devlet Haberleri

E devlet İkametgah Alma Nasıl

E devlet İkametgah Alma – 2019 İkametgah Ücretleri – İkametgah Sorgulama

İnsanlığın hayatını devam ettirebilmesi için gerekli koşullardan birisi de kentleşmedir. Ve bu kentleşme içerisinde yaşamaya ise ‘’ikamet’’ demektir. Türk vatandaşlarının her birinin sadece bir ikamet adresi vardır. Fakat yine yasaların getirdiği bilgiler içerisinde; Ticari ve Sanayi işletmelerin ikametleri birden fazla olabilmektedir.

Ayrıca;  yazlık vb. köylerimiz gibi iye olduğumuz adresleri de göstermek mümkündür. Önceleri kayıtlı olduğumuz semtin muhtarlığından İkametgâh evrağını ücret karşılığında alabiliyorduk. Günümüz çağında ikametgâh belgesini sadece muhtarlar vermemekle birlikte; Nüfus müdürlükleri tarafından da alınmaktadır. Bu olayın diğer bir artı yanı ise, bağlı bulunan ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus müdürlüklerinden ücretsiz alınabilmektedir. Lakin tüm bunların yanı sıra, sistemin kolaylıklarından biri olarak E-Devlet üzerinden sorgulama sağlayıp, İkametgah belgemizi almamızdır.

E-DEVLET-İKAMETGAH

Bildiğiniz gibi E-Devlete girişinizi sağlamak için, Ptt den şahsınıza kayıtlı şifrenizi almanız gerekmektedir. Daha sonra, internet üzerinden T.C. kimlik numaranız ile işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Eğer oturduğunuz yerin adresi ile sistemde bulunan adresiniz bağdaşmıyor ise, bu yanlış bilgiyi görüp düzelttirme olanağına da sahipsinizdir. İkametgâh adresi birçok resmi kuruluşlardan ve işlemlerinizde istenecek en önemli evraklardan birisidir. Taşınma işleminde ise, adres değişikliği olacağından, bağlı bulunacağınız veyahut taşındığınız yerin nüfus müdürlüklerine gidip müracaat edip ikamet değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca ikametgâh değişikliği yapan kişiler 20 gün boyunca Nüfus il Müdürlüklerine bildiri yaptırmadığı takdirde veya yanlış beyanda bulunduğu anlaşıldığı üzre, haklarında idari para cezası uygulanmaktadır. Şuan için belirlenen para cezası 329 Tl dir.

Gerçek dışı ikamet beyanında bulunmuş kişiler için ise; 660 Tl dir. Trafik vb. cezalarda da olduğu gibi vatandaşlar haklarında kesilmiş olan cezalara mahkeme yoluyla itiraz edebilirler. Adreslerine yollanmış cezayı bildirir evraklarını 15 gün süre zarfı içerisinde öderler ise %25 lik indirim söz konusudur.

Bir diğer ödeme şekli ise, 4 taksitle uzun vadede ödeme imkanıdır. Her vatandaş yasal olarak taşındığı zaman İkametgâh adresini bildirmekle yükümlüdür. E-Devlet sisteminden İkametgâh alma işlemi sayesinde insanlar çok kısa bir zamanda işlemini gerçekleştirmektedir. Her ne kadar muhtarlar şikayetçi olsa da bu durum vatandaşlar için çok iyi bir gelişmedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.