SGK Haberleri

E devlet Giriş

E-Devlet Resmi Kurumların hizmetlerine tek bir portal üzerinden erişim sağlanabilmesi için amaçlanmış olan bir yapılaşmadır. Bu amaç doğrultusunda da vatandaşa hizmetler başlamıştır. E-Devlet girişi yapılması sonrası kurum ve kuruluşların sunmuş oldukları hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerin sayesinde E-Devlete giriş kolay ve pratik şekilde yapılabilmektedir. Sorgulamalar kısmında pek çok uygulama E-Devlet sayfasındadır.

Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok uygulama E-Devlette. Sorgulama hizmetini internet tarayıcınız üzerinden yapıldığı için vatandaşlar zaman zaman bağlanma sorunu yaşayabiliyorlar. Sayfaların açılmaması, yansıyan hatalar E-Devlete girişi engelleyebilir. Bu denli sorunlar yaşayanlar için farklı tarayıcılarla sayfalara yeniden bağlanmayı deneyerek sorunu çözebilirler.

Bir öneri daha sunacak olursak, internet geçmişinizi silerek tekrar giriş yapılması da bir çözüm yöntemi olabilmektedir. Devlet ile alakalı tüm evraklar ve bürokratik işlemlerinizi E-Devlete giriş yaparak kolayca yapabilirsiniz. Eğitim, okul gibi sosyal işlerin gerçekleştirilmesi açısından da E-Devlet büyük kolaylık sağlamaktadır. E-Devlet’e giriş yapılması kapınızın devlete açılması demektir. E-Devlet şifresine ulaşıp devletteki işlemlerinizi halletmeniz artık çok ama çok kolay bir işlemdir. Önceden olduğu gibi sıra bekleyip zaman çürütmenizi ortadan kaldıran bir sistemdir.

E-Devlet’e girişte sabıka kaydı dâhil birçok kişisel bilgilerinize erişebilirsiniz. Yıllar öncesinde bahsedilen bir proje olsaydı çoğu kimse inanmaz hatta umursamazdı. Günümüz teknolojinde artık imkânsız denebilecek kadar iyi sistemlere sahibizdir. E-Devlet, zamandan tasarruf yapar ve devlet dairelerine bizzat gidilip halledilmesi gereken meselelere bir tık ile erişim sağlayabilir. Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, E-Devlet’e giriş yapabilmeniz için size en yakın Ptt’ye bizzat başvuru yaparak ücret dâhilinde şifre alarak giriş yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, devlet kurumlarının verdiği hizmetlere internet üzerinden E-Devlet girişi yaparak ulaşılması mümkün kılındı. E-Devlet’e giriş yapabilmenin 4 farklı yöntemi vardır;

1-      E-Devlet şifresi ile

2-      Mobil imza ile

3-      Elektronik imza ile

4-      T.C. kimlik kartı ile

E-Devlet’e giriş şifrenizi unuttuysanız, Ptt aracılığı ile alabilirsiniz. Bunun için T.C. kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.