SGK Blog SGK Sorgulama

Dul, Emekli ve Yetim Aylığı

Emekli, Dul ve Yetim Aylığı konusunda hazırladığımız konuyu okuyarak Emekli, Dul ve Yetim Aylığı ile ilgili bilgilendirme alarak Emekli, Dul ve Yetim Aylığı.

Emekli, yetim ve dul aylığı, SGK emekli, yetim ve dul aylığı sorgulama hakkındaki tüm detaylı bilgileri öğrenmek için bu haberimizi okuyunuz. Bir devlet memuru çalışanının yaşamını yitirmesi halinde, çalışan memurun eşine, çocuklarına hatta ve hatta belirli şatlar dahilinde anne ve basına dahi maaş bağlanabilmektedir.

Bu şartlardan kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse: Eğer eş, memur yaşamını yitirdiği sırada medeni kanuna göre halen evli görünüyor ise, başka bir şarta gerek duymadan maaş sahibi olabilir. Çocuklar için hangi şartlar arandığına bakacak olursak devlet memuru konumunda çalışmayan ve bekar olan her kız babasının yaşamını yitirmesinden dolayı yetim maaşı almaya kazanabilir. Erkek çocuk için ise normalde 18 yaşına dek, orta öğretim görüyor ise 20 yaşına dek, lisans eğitimi alıyor ise de 25 yaşına dek yetim aylığından yararlanabilir.

Memur annesi ise dul ve de asgari ücretin altında geliri olduğunu ispat ederse oğlunun maaşını almaya hak kazanabilir. Memur babası ise asgari ücretin altında bir geliri olduğunu veya malul olduğunu sağlık kuruluşları belgeleri ile ispat ederse aylık alabilir.Memur annesi ise dul ve de asgari ücretin altında geliri olduğunu ispat ederse oğlunun maaşını almaya hak kazanabilir. Memur babası ise asgari ücretin altında bir geliri olduğunu veya malul olduğunu sağlık kuruluşları belgeleri ile ispat ederse aylık alabilir. Aynı zamanda bir ya da birden fazla hak sahibi yaşamını yitiren memurun maaşından para alabilir. Tek farklılık ise maaş oranlarındaki başkalaşma, değişmedir.

Aynı zamanda bir ya da birden fazla hak sahibi yaşamını yitiren memurun maaşından para alabilir. Tek farklılık ise maaş oranlarındaki başkalaşma, değişmedir. Aynı zamanda bir ya da birden fazla hak sahibi yaşamını yitiren memurun maaşından para alabilir. Tek farklılık ise maaş oranlarındaki başkalaşma, değişmedir. Maaş almanızı sağlayan mevcut artlar değiştiğinde ya da ortadan kalktığında ise SGK tarafından tespit edilen bu eksiklikler vesilesi ile maaşlarınızı iptal edilmekte, kesilmektedir. Emekli dul ve yetim aylığı sorgulamaları, başvuru için istenen tüm evrak ve belgeler SGK teslim edildikten sonra SGK resmi internet sitesinden yapılabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.