SGK Blog

Dul Aylığı Ne Kadar ve Şartları Nelerdir?

Dul Aylığı Ne Kadar ve Şartları Nelerdir?, Dul maaşı nasıl bağlanır, dul maaşı ne kadardır, dul maaşı nereden alınır, dul maaşı nasıl başvurulur, dul aylığı zammı ve dul aylığı ne zaman iptal edilir. 2018 yılı itibariyle dul aylığı 550TL olarak güncellenmiştir.

1 Ekim 2008 tarihinden öncesinde eşinin ölümü ile dul kalan kadın hem eşinden hem de vefat etmiş babasından aylık alabiliyordu, ancak en son düzenleme ile birlikte bu uygulamaya son verildi. Bu durumda kadın babası ya da eşinin aylığının birisini seçip bu aylığı almaya hak kazanabiliyor. İsteği doğrultusunda hangi aylık oranı daha yüksekse, o yönde bir seçim yapma tercihi veriliyor.

Dul aylığının bağlanabilmesi için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekiyor. Dul aylığına hak kazanmak için öncelikle başvuru sırasında bazı evrakların düzenlenmesi gerekmektedir.  Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus kayıt örneğine uygun olarak hazırlanan kimlik araştırma belgesi ( belgede yer alan boşluların çizgi çekilmeden ve karalamadan temiz biçimde doldurulması gerekmektedir), aylık bağlanması talep edilen bireye ait 3 adet vesikalık fotoğraf, emekli iken ölenlere ait özel belge ve sağlık karnelerinin iade edilmesi ve ölüm veraset ilamı gibi belgeler talep edilmektedir.

Ölen eşinden ya da babasından aylık hakkı kazanmak isteyen bayanın bilmesi lazımdır ki, bu durum geçimini sağlama ve hayatını güvence altına almaya yönelik bir uygulamadır. Bu açıdan aylık hakkı kazanan bayanın yeni bir nikâh akdi gerçekleştirmesi ile bu aylık kesilmektedir.

Son dönemde dul aylığı almak için var olan evlilik akdini bitiren ve eşi ile nikahsız yaşayanlara uygulanan caydırıcı nitelikte cezai müeyyideler ile bu haksızlığın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.