SGK Blog

Doğum İzni Parası Nasıl Alınır?

Doğum İzni Parası Nasıl Alınır?, SGK mevzuatında kadını iş hayatına dahil etmek ve bu yönde haklarına sahip çıkmak adına bazı düzenleme yapılmıştır. Günün şartlarına göre değişen güncellemeler ile çalışan kadının analık haklarının ve aile hayatının korunması amaçlanmaktadır. Doğum izni de bu yönde yapılan bir uygulamadır.

Doğum izni çalışan kadının doğum öncesinde ve doğum sonrasında yasal hakkı olan bir uygulamadır. Doğumdan önceki dönemde 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenen doğum izni eğer çalışan kadın hamileliğinde sorun yaşamıyorsa ve bunu doktor raporu ile belgeleyebiliyorsa doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Doğum öncesinde kullanmadığı 5 haftalık izin günlerini doğum sonrasında kullanabilir. Ancak çoğul gebeliklerde doğum öncesindeki 8 haftalık izine 2 hafta daha eklenebilmektedir.

Doğum izni ücretli izin özelliği ile uygulanmaktadır. Doğum yapan çalışan, doğum raporunu ve gereken evraklar ile SGK kurumuna başvurması halinde doğum ücretini SGK kurumundan alabilir. Çalışan kadın hamilelik sürecinde düzenli kontrolleri için ücretli izin kullanabilir eğer hekim uygun görüyorsa daha hafif departmanlarda çalıştırılabilir. Çalışma alanı değişen hamile çalışanın ücretinde indirim yapılamaz.

Doğum izni biten çalışan 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilmektedir. Ancak bu sürenin sonucunda çalışanın işine geri dönebilme inisiyatifi işverenin tercihine bağlıdır. Çalışan bayanın doğum izni hakkı kazanabilmesi için son bir yıl içinde en az 90 gün SGK priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.