SGK Blog

Doğum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni kanunla beraber en çok sorulan sorulardan bir tanesi ‘Doğum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?’ oldu. Soruları gidermek adına konuyu irdeledik. Doğum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır, Doğum İzni Başvuru Nasıl Yapılır, Ssk Doğum İzin Başvuru Nasıl Yapılır gibi konuları adım adım ele aldık.

SSK yeni adıyla SGK doğum izni başvurusu şu şekilde yapılıyor; Emekli Sandığına bağlı çalışanlar kendi kurumlarından aldıkları sevk kâğıtlarını, SSK’lı hamileler ise vizite kâğıtlarını ve sağlık karnelerini başvuru anında yanında bulundurmalıdırlar.

Burada önemli olan bir kıstas var, o da şu; anne adayı memurlar başvuru esnasında yanlarında bulundurdukları sevk kâğıdı veya vizite kâğıtlarını başvuru gününden önce geriye dönük olarak en fazla 3 gün önce alınmış şekilde olmalıdır.

Eski ismi SSK, yani yeni ismi SGK hamile bayanlar için kullandırdıkları doğum izni mevzuatı şu şekilde alınabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları ve devlet memuru bayanlar; 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni kullanabiliyorlar.

Hamile devlet memurlarına bu süre her ne kadar yetmese de yeni gelen hükümet geçmiş dönemlerdeki doğum iznini artırması hamile devlet memurlarına rahat bir nefes aldırmış gibi gözüküyor.

Hamile bayanların sıklıkla yaptıkları bir olay var; doktor raporu ile doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilmekte ve geri kalan izin günlerini doğumdan sonra kullanıyorlar. Hamile devlet memurları için böylesi daha çok işine geliyor.

Anne adayı memurların kullandıkları bir diğer yöntem ise şu; doktordan hamileliğin 32 haftasında aldıkları ‘doğumun 37. haftasına kadar çalışabilir.’ şeklindeki rapor ile doğumdan önce kullanmadıkları 5 haftalık izini doğumdan sonraya aktarabilirler. bu şekilde toplamda 13 hafta izin kullanılmış olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.