E Devlet Haberleri

Devlete Borçlumuyum? Sorgulama Yap 2019

Devlete Borçlumuyum Sorgulama 2019

Devlete Borçlumuyum? Sorgulama Yap 2019

Vatandaşlarımızın en büyük problemlerinden birisi de devlete borçlu muyum sorusuna tam olarak cevap veremiyor olmalıdır. Bunun da en büyük nedenlerinden birisi elinde ki basit teknolojiden bu durumu çözebileceklerini bilemiyor olmalarıdır. E-devlet kapısı açıldığından beri devlet kanalında ki bütün devlet işlemlerini rahatlıkla sorgulayabiliyor, öğrenebiliyor veya düzenleme yapabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden icra sorgulama

Geçmişten kalan bir borç siz bitti sansanız bile bitmemiş, haberiniz olmadan icraya girmiş olabilir. Bu gibi durumlar pek çok kez yaşanmış olmakla birlikte ülkemizde örnekleri mevcuttur. Bu durumlara maruz kalmamak için e-devlet kapısı üzerinden arama bölümünden icra yazarak çıkan sonuçlar arasında sorgulama işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden devlet bursu borcu sorgulama

Üniversite hayatınız boyunca devlet kanalından burs almış ve bu bursunuzun geri ödenmeyeceğinizi düşünebilirsiniz fakat devlet bursları dönem ortalamanız 2.5 altına düştüğü andan itibaren geri ödemeye dönüşür ve o süreçten sonra iptal etmediğiniz her tutar devlet tarafında adınıza borç olarak işlenir. Bu işlemler siz okulu bitirdikten 3 sene sonra ödeme alma gününe tekabul eder.

Burs borçlarınız vergi dairelerinde gözükmektedir. Bundan dolayı bulunduğunuz bölgenin vergi dairesinden sorgulama yapmanız sonucunda borcunuzun olup olmadığını kısa sürede e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sigorta borcu sorgulama

E-devlet üzerinde belkide en çok ziyaret alan ve kullanılan sekmelerin başında sigorta gelmektedir. Vatandaşların e-devlet kapısı açıldıktan sonra en büyük ilgisi sigorta borçlarının ve primlerinin yapılandırılması veya mevcuttaki borçlarını sorgulamaları olmuştur.

Sizler de sigorta borçlarınızı e-devlet üzerinden kimlik numaranız ile birlikte giriş yaparak sorgulayabilir, öğrenebilirsiniz.

 

E-devlet şifresi nasıl alınır ?

E-devlet kapısına giriş yapmanız için yapmanız gereken oldukça basittir. Öncelikli olarak kimliğiniz ile birlikte postaneye giderek e-devlet adına şifre talep ederek şifrenizi temin etmeniz gerekmektedir.

Bu işlem ilk etapta 1 TL sonrasında her şifre unutma ve yenileme işleminde 10 TL olarak devam etmektedir. Onun için postaneden aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra unutmayacağınız bir şifre ile güncellemeniz sizlerin yararına olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.