SGK Blog

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?, Çeyiz parası ölen sigortalının eşine, anasına ya da kız çocuğuna evlenmesi ile birlikte kesilen aylığının 2 yıllık aylık tutarına denk gelen ve bir defaya verilen ödenektir. Aylığı kesilen sigortalı yetimi ya da dulun çeyiz parası olarak aldığı ödeneğin ardından 12 ay içinde boşanırsa, ödeneğin karşıladığı aylar tamamlanıncaya kadar aylık bağlanmaz. Ancak ödeneğin denk geldiği ayların tamamlanması ile birlikte aylık bağlanabilir. bu durum ölüm ile evlilik feshinde geçerli değildir. Eğer çeyiz parası alan bayanın eşi 12 ay içinde vefat etmiş ve bayan dul kalmış ise ölüm tarihinden itibaren yeniden aylık bağlanması mümkündür.

Çeyiz parası almak isteyen bayanın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri’ne yazılı dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Verilen dilekçede nüfus müdürlüğünden alınacak evlilik tarihini belirten belge talep edilir. Eğer evlilik akdi henüz nüfus kütüğüne işlenmemiş ise evlilik cüzdanının fotokopisi istenilir. Ancak kütüğe izlenilen evlilik bilgileri mevcut ise evlilik cüzdanı bilgilerin ihtiyaç duyulmaz. Gereken incelemeler yapıldıktan sonra çeyiz parası alacak bayanın banka hesap numarasına SGK tarafımdan belirlenen çeyiz parası yatırılır.

Çeyiz parası ödemesi bir defaya mahsustur, yani bayan evliliğinde aldığı çeyiz parası sonrasında boşanıp yeniden başka bir evlilik yapsa çeyiz parası alamaz. Ancak çeyiz parasının ilk evlilikte alınma zorunluluğu da yoktur. bu durum tamamen çeyiz parası alacak bayanın seçimine kalmıştır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.