SGK Haberleri

Çalışmadığına Dair Belge Nereden Alınır

Çalışmadığına Dair Belge Nereden Alınır

Çalışmadığı ma dair belge nereden alınır, çalışmadığına dair istenen belgeyi nereden alabilirim, işsizlik belgesi nedir soruları hakkında detaylı bilgi içerir.

Çalışma hayatımız da her şey yolunda giderken bir sıkıntının yaşanmadığını bilmekteyiz. Problemlerin ya iş ile bir sıkıntı veya iş dışında meydana gelen olumsuz bir durumdan dolayı meydana gelmektedir. Gerek yaşam içindeki bir kişi kaybetmemiz durumunda gerekse de ailemizden birinin rahatsızlandığı bir durum da iş gelememe gibi durumla karşılaşabiliriz.

Böyle bir durum karşısın da kolaylıkla izin alabilir gerekli prosedürler uygulanabilir. Ama kişinin çalışma sırasında, çalışma sonrasında veya çalışmaya gitmeden önceki rahatsızlıklar sonucunda bazı hususların kanunlar çerçevesinde yapılmalıdır.

Çünkü kişinin rahatsızlığından dolayı işe gelememesi hem işveren tarafından değerlendirilirken hem de devletin vermiş olduğu sosyal hakları devreye girerek gerekli belge ve dökümün hazırlanması gerektiğini vurgulamaktadır. Son zamanlar da iş yerlerinde çalışanları için doldurması gereken yeni bir uygulamanın devlet tarafından tekrardan düzenlendiğini görüyoruz

Çalışmadığına dair bildirim yasası olarak bilinen ve sonradan yapılan değişiklik ile düzenlenen yeni sistem devreye girdi. Bu belge iş yeri tarafından belirlenen tek hekim ve sağlık kurulları tarafından verilen istirahatler ile ilgili olarak, bu belgenin elektronik bir ortamdan kuruma gönderilmesi olayıdır.

Gönderilen belge tebligat yerine geçtiği için yasal süreci başlatması için yeterlidir. Sigortalı çalışanların almış olduğu raporların iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için kurum bünyesin de bulunan Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi sistemine 5 iş günü içinde girilerek rapor alan çalışanların sosyal hakkının verilmesi sağlanır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.