Genel Sağlık Sigortası

Çalışanların Gss Hakları

SGK kanununda yapılan son düzenlemeler ile birlikte sigortalı olan kişiler, SGK kurumundan emekli olanlar, hak sahipleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, hiçbir başvuru yapmadan genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır. Buna göre sigortalı olarak çalışanların 30 günlük sigorta primleri düzenli olarak yatırıldığı takdirde sağlık hizmeti alabilmektedir. Ayrıca 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile aylık bağlananlarda yine aynı şekilde devlet güvencesinde sağlık hizmeti alabilmektedir.

Sigortalı olarak çalışanlar ve aylık bağlananların birinci dereceden yakınları, yani bakmakla yükümlü olduğu kişilerde aynı şekilde genel sağlık sigortası kapsamında sayılmaktadır. Buna göre erkek çocukları ortaöğretim görüyorsa 20 yaşını dolduruncaya, üniversite eğitimi alıyorsa 25 yaşını dolduruncaya kadar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Kız çocukları ise evleninceye ya da kendi namına sigorta kapsamına alınıncaya kadar genel sağlık sigortası kapsamına dâhil edilmişlerdir. Ayrıca boşanma ya da ölüm dolayısı ile dul kalan kız çocukları da eğer eşlerinden sosyal güvencesi yoksa yine anne ya da babası üzerinden bakılabilmektedirler.

GSS kapsamında olan sigortalı çalışan, işten ayrılma sebebi ile sigortalılık durumunun sona ermesinin üzerinden 10 gün geçene kadar kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmeti alabilmekte, ancak 10 günden sonra bu hizmetten faydalanamamaktadır. Sigortalı tekrar sigorta girişi yapıldığı ve prim ödemelerinin yatırılması ile tekrar GSS kapsamına alınmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.