SGK Haberleri

Biyometrik Kayıt Nasıl Yapılır?

Biyometrik Kayıt Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda, hiç de alışık olmadığınız bir şekilde, sağlık kurumu veya diğer resmi kurumlarda, kurum çalışanı, size bir cihaz göstermekte ve elinizi oraya sıkıştırmanızı istemekte ısrarcı olursa, bu konuda yasal olarak bir mazeret bildiremeyeceğinizi bilmenizi isteriz. Çünkü; 1 Temmuz 2013 te başlayıp 1 Ocak 2013 te tamamlanmış olan; Avuç içi damar izi kimlik doğrulama sistemi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Sizde ilk seferde, bu sisteme parmak izlerinizin geniş analizini yaptırmak ve kurumların veri tabanlarına kaydınızı yaptırmak zorundasınız.

Peki bu işleme neden geçildi ve amaç nedir?

Bildiğiniz gibi, ülkemizde çoğu işlemler de bazı usulsüzlükler ve başkasının kimliği ile işlemler yapmak artık olağan bir hale geldi ve gittikçe içinden çıkılamaz bir hal almaya başladı. Ama bu noktada; SGK avuç içi sorgulama yöntemini getirerek bu konuda, usulsüzlük ve başkasının yerine işlem yapmanın önüne geçmekte kararlı gözüküyor.

Biyometrik kayıt; yeni teknolojik cihazlarda, sağ ve sol ellerinizi, cihazın parmaklık ayıran kısmına parmaklarınızı yerleştirerek yapılmaktadır. Bu sırada; cihazı ayarlayan parmaklarınızı teker teker bu cihazdan geçirir ve en sonunda her iki elinizin hemen hemen tüm parmakları bu sisteme geçmeden nasibini almış olur. Genellikle sağlık kurumlarında, sizin müracaatlarınız ile yapılabileceği gibi, acil işlemlerde ise; acil halin sona ermesinden sonra yapılabilmektedir. Sürücü kartı, cüzdan ve pasaport gibi belgelerle biyometrik kontrol işlemini yapabilirsiniz

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.