E Devlet Haberleri

Birikimleriniz Nasıl Değerleniyor Bireysel Emeklilik

Birikimleriniz Nasıl Değerleniyor Bireysel Emeklilik normal emekliliğinize destek olmak amacıyla oluşturulmuş fonların getirisiyle devletinde katkı sağladığı ve en az on yıl kalma zorunluluğu olan ve elli altı yaş sınırı bulunan özel emeklilik sistemidir. Birikimleriniz sizin belirlediğiniz eğer bir seçim yapmadıysanız standart fonlarda değerlendirilmektedir.

Tabi bu noktada kendi birikimlerinizi dilediğiniz şekilde değerlendirme fırsatına da sahipsiniz. Belki de sistemin en avantajlı yanı budur. SGK emekliliği gibi sadece prim yatırmanız gerekmiyor. Aynı zamanda yatırdığınız katkı paralarını ileride daha fazla kazanca dönüştürmek için yatırım araçlarını kullanabilirsiniz.

İşte bu yazıda size bunlardan bahsedeceğiz. O yüzden yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz

Emekliliğe hak kazandığınızda üç tür seçim yapabilirsiniz. Anaparanızı ve getirisinin tamamını bir defada alabilirsiniz, yarısını toplu yarısını maaş şeklinde alabilirsiniz, ya da tamamını maaş şeklinde alabilirsiniz. Emeklilik sistemi özel bir emeklilik firması ile sözleşme imzaladığınız da başlamaktadır.

Sistem hazine müsteşarlığınca denetlenmekte belli sınavdan geçirilen ve başarılı olmuş danışmanlarca yönlendirmeleriniz ve bilgilendirilmeleriniz yapılmaktadır.

Şirketin size verdiği şifre ve kodlarla dilediğiniz zaman fon ve anaparanızın getirisini görebilir istediğinizde yılda 6 kez yatırım fonlarınızı değiştirebilirsiniz. Ne kadar çok risk alırsanız o kadar getiriniz yüksek olmaktadır.

Bireysel hesaplarınız takas bank’ta tutulmaktadır e-devlet şifrenizle de izleyebilirsiniz. Bireysel danışmanınız beklentilerinize ve şartlarınıza göre bir planı size sunar incelemek değiştirmek size kalmış bir karardır. Birikimleriniz yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından şekillendirilmektedir. Danışmanlarınız eğitimli ve çeşitli sınavlardan geçirilmiş başarılı kişilerden oluşmaktadır.

Ekonomik durumunuzda oluşabilecek olumsuzluklarda ödemeye ara verebilirsiniz. Hesabınızı dondurabilirsiniz. İşvereniniz çalışanları adına sizin ödemelerinizi yaparsa toplu indirimlerden yararlanabilir çalışanların sadakatini kazanabilirler.

İstediğinizde bir şirkette iki yıl kaldıktan sonra başka şirkete geçebilirsiniz, şirket değişimi ile geldiğiniz yerde de bir yıldan sonra değişim yapabilirsiniz. Emeklilik şirketi ile yaptığınız sözleşmede yatırdığınız birikimleriniz ve getirileri sizin faydanıza olarak çeşitli fonlarda değerlendirilmektedir.

Amaç en iyi getiriyi sağlamak ve sizin seçimleriniz doğrultusunda şirket çalışanı danışmanınız ve yatırım uzmanlarının görüşlerinin paralele gitmesini sağlamaktır. İstediğiniz grup fonlara yönlendirme yapabilmektesiniz.

Siz bir seçim yapmazsanız hazine müsteşarlığı portföy yöneticileri tarafından belirlenen standart fonlarda değerlendirilmektedir. Fon seçiminde sizin görüşünüzü aldığından getirideki sorumluluk size aittir. Fon dağılımı değişikliği sizin tarafınızdan yapılmaktadır.

Fon seçimlerinde ve değişikliklerinde alabileceğiniz risk düzeyini belirlediğiniz de doğru kararı verebilirsiniz. İsterseniz birden fazla emeklilik sözleşmesi yapabilir farklı kişileri menfaattar olarak gösterebilirsiniz.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.