E Devlet Haberleri

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları, Her birey geleceğini garanti altına almak, yatırım yapmak, çocuklarına ve ailesine miras bırakmak için gece – gündüz demeden çalışmaktadır. Durmak bilmeyen çalışmalar sonucunda ise, aldığı paradan ya çok az bir miktar kenara koyabilmekte ya da hiç koyamamaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için uzmanlar tarafından yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden birisi, bireysel emeklilik sistemidir.

Bireysel emeklilik sistemi, geleceğe yönelik bir yatırım imkanı sunması dolayısıyla binlerce insan tarafından tercih edilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde prosedürün nasıl işlediği, kimlerin faydalanabileceği, nasıl katılım sağlanabileceği gibi binlerce soru işareti, bireylerin akıllarında dolaşmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kayıt

Bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak için çalışan olmanız, belirli ve düzenli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Maaşınızı aldığınız bankadan veya adınıza açtırdığınız başka bir banka hesabına belli bir miktarı her ay düzenli olarak aktararak, bireysel emeklilik sistemiyle birikim yapmış olursunuz.

Banka görevlisi ayda en az yatırmanız gereken tutarı sizlere aktaracaktır. Bu konuda dikkatli davranıp, her ay düzenli olarak hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.   Bankaya yatıracağınız tutarın yüzde 25’i devlet tarafından hesabınıza aktarılmaktadır.

Paranızın katlanarak hesabınızda tutulacağını bilmelisiniz.  Devlet destekli olan uygulama sayesinde sistemden faydalanabilir, çocuklarınıza miras bırakabilirsiniz.

Güvenli Yatırım

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde paranız her ay katlanarak hesabınızda güvenle tutulmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi (BES) özellikle para biriktiremeyen, biriktirse bile hemen harcayan kişiler için faydalı bir uygulamadır. Sistem sayesinde paranız katlanacağı için, daha fazla paranız olacaktır.

Sistemde yıllarca kalmanız durumunda emekli olduğunuzda, emekli ikramiyenizden hariç toplu bir paranız olmuş olacaktır. Çift emekli ikramiyesi olarak düşünülebilecek sistem, paranızın değerli olduğunu göstermektedir.

Güvenli şekilde hesabınızda tutulan paranız, belli bir zaman geçtikten sonra çekebilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca emekli olmadan vefat etme durumunuz olduğunda, mirasçılarınıza aktarılabilmektedir.

Sistemde sürekli kalmanız faydanıza olacaktır. Ancak bazen acil durumlar yüzünden para ayıramayabilirsiniz. Bu durumda banka görevlisiyle görüşüp, hesabınızı bir ay veya belirleyeceğiniz süre kadar dondurabilirsiniz. Para yatırmak istediğiniz zaman, tekrardan hesabınızı aktif hale getirmeyi talep etmelisiniz. Birikim yapmak isteyen kişiler için, özellikle genç çalışanlar için büyük avantajlar sağlayan sistem yatırım yapmanıza imkan vermektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.