SGK Haberleri

Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu?

Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu?

Ramazan Ayı’nın ardından Ramazan Bayramı’na hazırlandığımız son 3 günde birçok çalışanın ve SGK’lı olan çalışanın aklına Ramazan Bayramı’nda Çalışmak Zorunlu Mu? sorusu takılıyor. Bu yazımızda sizlere Ramazan Bayramı ve Çalışma Şartları konusunda bilgilendirme sunacağız.

Bayramda Çalışmak Zorunlu Mu? Cevabı İş Sözleşmesinde

İşe girerken yapmış olduğunuz sözleşmede ya d toplu iş sözleşmesinde eğer, Resmi ve Dini Bayramlar’da Çalışılacak, ibaresi yer alıyorsa; ve bayram geldiğinde iş sahibi sizin çalışmanızı isterse o halde çalışma zorunluluğunuz bulunuyor.

İş Sözleşmesi Yoksa…

Bayramda çalışma konusunda iş sözleşmesinde çalışmanızı isteyen ibare yer almıyorsa veya iş sözleşmesi yapmadıysanız iş sahibi çalışmanızı istese de çalışmak zorunda değilsiniz.

Bayramda Çalışanlara Ek Ücret Verilir Mi?

İş sözleşmesinde çalışmanız istenmemişse yine de patronunuz çalışmanızı istediyse bu durumda çalışmak isterseniz %100 zam alırsnız. Yani; bir maaş fazladan alma hakkınız yer alıyor.

Bayramda Çalışmazsam Maaşım Kesilir Mi?

İş sözleşmesi ya da toplu sözleşmede çalışmanız isteniyor ve siz çalışmıyorsanız maaşınız kesilebilir ya da işveren ile anlaşarak farklı bir izin gününüzde çalışırsnız.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.