Bağkur Blog

Bağkurda Son Durum Nedir?

Bağkurda Son Durum Nedir?

Bağkur,bağkur hizmet dökümü,bağkur sorgulama gibi bağkurluların merak ettikleri ve bu anlamda işinize yarayacak tüm bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Devlet ve özel sektörde çalışma fırsatı olmayan kişilerin, ilerleyen dönemlerde emekli olabilmeleri için yürürlüğe giren bir sistem olan Bağ-kur, Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan kişilere bağlanmaktadır.  Bu kişilere sağlık ve emeklilik hizmeti verilmesini amaçlayarak ortaya çıkarılan Bağ-kur kapsamında, 15 ya da 25 yıllık ödemeler alınmaktadır. Ödemeleri yapan vatandaş, yaşının gelmesi durumunda Bağ-kur ile emekli olmaktadır, bu sayede geçmiş yıllarda yaptığı ödemelerin karşılıklarını da almış olurlar.

Özellikle hastane ve diğer sağlık hizmetlerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan sosyal güvencelerden birisi olan Bağ-kur ile ödeme yaptığınız ve emekli olduğunuz dönemlerde, aldığınız sağlık hizmetlerinin yalnızca %20’sini ödemeniz gerekmektedir. Bu da, yaptığınız ödemelerin ileride maddi olarak geri dönecek olmasının yanı sıra, sağlık hizmetlerinde de yarar sağladığını göstermektedir. Ayrıca, yüksek fiyatlı ilaçları da, Bağ-kur’a bağlı olduğunuzda çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Bağ-kur ödemesini yapan vatandaşın yanı sıra, eşi ve çocukları da bu hizmetlerden yararlanmaktadır. Basamak usulüne dayanan Bağ-kur sisteminde ödeme yapıldığı zaman, görülen en yüksek basamak, yaş, giriş ve emekli oluş tarihlerine göre emeklilik döneminde devlet tarafından geri ödeme yapılmaktadır.

Bağ-kurluların uzun zamandır beklediği prim borcunun affedilmesi gerçekleşti. 60 gün ve fazlası borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan Bağkurlular, artık bu hizmetlerden yararlanabilecek. Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren bu madde, Bağ-kurdan emekli olan vatandaşları sevindirdi.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.