Bağkur Blog

Bağkur Ödenmezse Ne Olur? (2019)

Bağkur primleri ödenmezse ne olur diye merak edenlere özel olarak 2019 yılına ait güncel bilgileri bu sayfada hazırladık.

Bağ-Kur günümüzde Türkiye’de sigorta kolları arasında yer almaktadır. Bağkur kapsamında vatandaşlarımız sigorta primlerini kendileri ödeyerek belirli şartları tamamladıktan sonra emekli olurlar. Birçok kişi Bağkur ödenmezse ne olur diye merak etmektedir, işte 2019 yılında geçmiş döneme ait Bağkur borçlarının ödenmemesi sonrasında olacak şeyler için bir yol haritası hazırladık. Siz de Bağkur borç durumu sorgulamasını konunun en altından yapabilir, Bağkur emekliliği ile ilgili merak ettiklerinizi ilgili makalelerden bulabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur 2019

Hayat şartları gün geçtikçe zorlaşmaya devam ediyor, ülkemizde asgari ücretin düşük olmasından dolayı bir çok kişi geçim sıkıntısı çekmektedir. Asgari ücretin artış göstermesiyle beraber sürekli olarak artan Bakur primleri de, Bağkur’luları zora sokmakta, Bağkur borçlarını ödeme güçlüğü çektirmektedir. Primini ödeyemeyen Bağkur’lu vatandaşlarımız maalesef ki sağlık hizmetlerinden de yararlanamazlar. Hatta sadece kendisi değil, bakmakta yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmeti dışında bırakılmaktadır. 5510 sayılı kanuna göre ise gelir seviyesi belli bir düzey altında olan vatandaşlarımızın Bağkur ödeme zorunluluğu da yoktur. Bağkur ödeme durumu olmayan kişiler bu muafiyeti uygulatabilmek için ise bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yıllık faaliyet belgesinde gelirin, bu faaliyete ilişkin masraflar çıktıktan sonra kalan net tutarın ortalaması prime esas alınacak alt sırının 30 katından az kalıyorsa, bu kişiler sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bu durum için gerekli olan belgenin ismine ise Sigortalılık Muafiyet Belgesi denilmektedir.

 

Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bağkur borçlarının ödenmemesi durumunda emekli olamaz, sağlık hizmetinden “ücretsiz” olarak yararlanamazsınız. Ayrıca Bağkur’a kaydınız var ve ödemiyorsanız sürekli olarak prim borçları birikir ve borcunuz çıkar. Bazı dönemlerde devletimiz tarafından duyurulan “Bağkur borç yapılandırma” ile vergi borcunuzu yapılandırarak en azından faizlerden kurtulabilir ve siz de emekli olabilirsiniz.

 

Prim borcunu ödemeyene sigorta yok

Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ya da bağımsız çalışanlar, tarım işçileri, çiftçiler, SGK’ya kayıt yaptırıldığı halde, 31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla prim borcu olanlar, bu tarihten önceki borçları için kanunun çıkmasını takip eden ay sonuna kadar ödemeleri veya yapılandırmaları mümkün olmuştu. Dünya Gazetesinde çıkan bir habere göre, sigortalılığın durdurulmasından sonra sigortalı olan hak sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda durdurulan sigortalılık süresinin tamamı, talep tarihinde belirlenen prime esas olarak kazanç tutarı üzerinden borç miktarı hesaplandıktan sonra bu süreler ihya edilecektir.

 

Bağkur Borcu Ödenmezse İcra Gelir Mi?

Bağkur borcunun ödenmemesi durumunda icra gibi şeylerin olması mümkün değildir ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi herhangi bir emeklilik durumu ya da sağlık hizmetinden yararlanma durumu söz konusu olamaz. Siz de Bağkur borçlarınızı zamanında ödeyerek hem devletimizin sağlık hizmetlerinden faydalanabilir hem de Bağkur emeklisi olarak maaş alabilirsiniz. Birçok kişi tarafından merak edilen Bağkur ödenmezse ne olur sorusu için bu sayfamızda yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsiniz. Sektörde 7 yıla aşkın faaliyet gösteren çalışanlarımızla birlikte sizler için SGK Yazı’da bilgilendirici konular paylaşmaya devam ediyoruz.

Kaynaklar ve detaylı bilgiler: Mevzuat

Bağkur konuları:

Emeklilikte Bağkur’a takılanlar 2019

Bağkur borç sorgulama nasıl yapılır?

Bağkur emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Bağkur emeklilik şartları 2019 (Tarım)

Bağkur borç öğrenme 2019

 

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

2 Yorumlar

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.

  • Ben de bağkur borçlarını ödemedim ancak 2019 yılında yapılandırmalardan yararlanarak faizleri sildirdim borçlarımı taksitlerle ödedim.

  • 1990 yılında Bağkur girişim var, 2010 yilından sonra prim borcumu ödeyemedim evime haciz gelir mi?