Bağkur Blog

Bağkur Ödeme Dökümü Nasıl Alınır

BAĞ-KUR esnaf, tüccar, sanatkâr, çiftçi ve zanaatkâr gibi serbest girişimcilerin sosyal güvence sahibi olmalarına yönelik bir uygulamadır. Kısa bir süre öncesinde tüm sosyal güvenlik kurumlarının aynı çatı altında toplanması ile birlikte BAĞ-KUR’lular 4B adı altında sisteme dâhil olmuşlardır.

BAĞ-KUR sigortalıları belli bir işveren altında çalışmadıkları için hizmet primlerini kendileri ödemek ile yükümlüdür. Her ay sonuna kadar yatırılan primleri sigortalının hizmet hanesine işlenmektedir. Zamanında yatırılmayan primler ve emeklilik hakkı arama gibi sorgulamalar sigortalının BAĞ-KUR sicil numarası ya da kimlik bilgileri ile öğrenilebilmektedir.

BAĞ-KUR ödeme dökümü almak için SGK büroları ya da il müdürlüklerine başvurulabileceği gibi internet ortamında da artık bu tür sorgulamalar gerçekleşebilmektedir. Sigortalı tercihini internet üzerinden sorgulama olarak yaptığında hem zaman kaybetmemekte hem de pratik biçimde BAĞ-KUR ödeme bilgilerine ulaşabilmektedir.

İnternet üzerinde BAĞ-KUR ödeme dökümü alabilmek için internet arama motoruna BAĞ-KUR ödeme dökümü yazarak arama yapmak ve bu isteğe cevap verebilecek sayfalardan birisini açmak yeterlidir. Açılan sayfada belirtilen yerlere TC kimlik no, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt no ve doğum tarihi girildikten sonra açılacak sayfadan hizmet bilgisi 4B linkine tıklandığı zaman sigortalının BAĞ-KUR ödeme bilgilerine ulaşılabilmektedir.  BAĞ-KUR bilgilerine bu şekilde şifresiz ulaşılabildiği gibi e-devlet internet sayfalarından e-devlet şifresi ile de ulaşmak mümkündür. Bu sayede sigortalı sosyal güvenlik bilgilerine kolayca ve zaman kaybetmeden ulaşabilmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.