Bağkur Blog SGK Sorgulama

Bağkur Hak Sahipliği Sorgulama

BAĞ-KUR, çiftçi esnaf tüccar ve sanatkâr gibi serbest girişimcilerin sosyal haklarını koruma amacı ile hizmet veren sosyal güvenlik kurumudur. Ülkede hizmet sunan diğer sosyal güvenlik kurumları ile birleşerek SGK çatısı altına toplanan diğer sosyal güvence sahipleri ve BAĞ-KUR’lular artık SGK Kurumu bünyesinde ödeme yapmakta ve hizmet almaktadır.

Diğer sosyal güvenlik kurumları gibi BAĞ-KUR hak sahipliği sorgulaması yapabilmek için SGK kurumunun resmi internet sitesine girmek gerekmektedir. SGK bürolarından da bu yönde hizmet verilmekte ancak zaman kaybetmemek ve pratik şekilde bilgilere ulaşmak adına internet üzerinden yapılan sorgulamalar daha ilgi görmektedir.

İnternet arama motoruna BAĞ-KUR hak sahipliği sorgulama yazarak arama yapmak sorgulama için başlangıç olmaktadır. SGK sayfasına yönlendirilen sigortalının sayfada belirtilen yerlere uyruğunu, TC kimlik nosunu, nüfus il, cilt no ve doğum yılını seçmesi ve ardından yine sayfada verilen güvenlik kodunu belirtilen yere tuşlaması ile birlikte sorgulama tuşuna basması hak sahipliği bilgilerine ulaşabilmesi için yeterli olmaktadır.

Bu ve bunun gibi sorgulama işlemlerini internet vasıtası ile gerçekleştirmek, sigortalı açısından hem zaman kazanmak hem de zahmetsiz bilgiye ulaşmak olarak kabul gördüğü kadar, SGK kurumlarında hizmet sunan personel açısından da olumlu görülmektedir. Zaten yoğun bir tempoda çalışan kurum personeli bu tür uygulamalar sayesinde üzerlerinde biriken iş yükünden bir nebzede olsun kurtulmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.