Bağkur Blog SGK Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

İsteğe bağlı olarak gerçekleşen, emeklilik sistemi olarak kullanılan ve şahsına ait bir iş yapan kişiler tarafından yoğun olarak tercih edilen Bağ-Kur sosyal güvenlik kurumu bilinçli bir şekilde kullanıldığı vakit gerçekten de son derece işlevsel bir sistem olarak kullanılır. Bağ-Kur Primlerini düzenli olarak yatırma işlevini yerine getirmiş vatandaşlarımız belirtilen şartları taşıması durumunda emekli olmakta ve devlet tarafından sunulan sağlık hizmetlerinden de etkin bir şekilde yararlanabilmektedirler.

Bağ-Kur sisteminden emekli olabilmek için ise yapılması gereken en önemli şeylerin başında hiç kuşkusuz düzenli prim yatırmak ve bu yolla emekli olabilmektir. Peki, düzenli olarak yatırdığınız primleri nasıl sorgulayacaksınız, nereden öğreneceksiniz? Borç sorgulama ekranı olan E-Devlet sistemi üzerinden yapabilir, bilgilerinizi online bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Sgk kurumuyla tek çatı altında toplanmış olan Bağ-Kur kurumunuzun borcunu öğrenmek için şu adımları takip ediniz;

• Bağlantılı internet sitesine giriş yapın,
• Kimliğimi şimdi doğrula seçeneği,
• E-Devlet şifresi bölümü,
• T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi yazarak Bağ-Kur borç sorgulama panelini görüntüleyebilirsiniz.
Bu hizmetlerin yanı sıra diğer hizmetlerinden yararlanmak için aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizler için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekir.
• E-Devlet şifresi
• Mobil imza
• Elektronik imza
• T.C. kimlik kartı

Eğer düzenli olarak Bağ-Kur primlerinizi yatırmıyor iseniz, emekli olmanız gecikecektir, ayrıca Bağ-Kur kurum olarak sizlere borç çıkaracaktır. Bğ-Kur borçlarınızı öğrenmek isteyenler, sorgulama hizmetlerinden yararlanabilir ve borçlarınızı öğrenerek geriye dönük yapılandırma yapabilirsiniz. Bilindiği üzre, Bağ-Kur borç sorgulama sisteminden geçmişe dönük aralarda ödeme yapmamış vatandaşlar için Sgk yapılandırma gerçekleştirmektedir.

Bağ-Kur Borçlarınızı internet üzerinden sigorta girişi yaparak ssk hizmet dökümünüzü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu sistemle yapılan işlemlerde sigortalı kişilerin bilgileri ssk sorgulama paneline aktarılır ve sosyal güvenlik kurumunda tutulan ssk prim sayısı bilgilerine ulaşılır. Şifre kullanmadan yapılan işlemlerde ise T.C. kimlik numarası ve kimlik bilgileriniz istenmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.