Bağkur Blog

Bağkur Affı Yeni Yasa

Bağkur Affı Yeni Yasa

Bağkur affı 2018 bağkur affı yeni yasa ile alakalı bağkuluları ilgilendiren ve bağkur borç yapılandırmasına giden kişilere genel bilgi sunar.

Geçmiş yıllarda gerek ülke ekonomisine olan katkıları gerekse belli zaman sigorta prim borcunu ödeyip sonradan ödemelerde kesinti yapan vatandaşları mağdur etmemek adına Bağkur prim affı gündeme gelmişti. 2018 yılına girdiğimiz şu günlerde ise çalışanlar ya da dışarıdan prim ödeyenler bu konuyla ilgili yeni yasa bekliyor.

Son zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu başkanının da bu yöndeki açıklamaları yeni yasa sinyali olarak algılandı. Sosyal Güvenlik Kurumunun 4A ve 4B sigortalılarından toplamda 50 milyar TL alacağının bulunması ve bu rakamı sigortalılardan tahsil etmek istemesi bu yasanın yeniden görüşülmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeni yapılacak olan düzenleme ile sigortalıların borçlarına iyi bir düzenleme yapılacağı bekleniyor. Yeni yasa tasarısı düzenlemesi şu şekilde işleyecek. 1000 TL ve üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan her sigortalıya tek tek mektup gönderilecek ve bu borcun ödenmesi istenecek.

Bağkur affı yeni yasa tasarısına çok büyük katılım olması bekleniyor ve bu da tamamen sigortalıların lehine olacak. Yeni af yasası ile bazı hükümler Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçti.

Yeni çıkacak olan yasa genel itibariyle çalışanlara şu şekilde iyi bir etkisi olacak; yeni çıkan yasa ile 2010 Kasım ayı ve önceki aylar için ve kanunun yayınlandığı tarihten önce tahakkuk edilen borçların tamamı affedilecek. Tabi bunun da bir şartı var. Geçmiş yıllardaki cezaları sadece TEFE ve TÜFE oranları ile ödemek koşuluyla bu cezalar affedilecek.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.