SGK Haberleri

Analık Sigortası Başvurusu

Analık Sigortası Başvurusu

Analık Sigortası, Analık Sigortası nedir, Analık Sigortası başvuru,Analık Sigortası başvurusu, Analık Sigortası Primi gibi merak edebileceğiniz konularda bilgi verilmektedir. Faydalı olması dileğiyle.

Çalışma hayatının içinde bulunan kadınlara yönelik birçok yaşamsal haklar verilmektedir. Özellikle de sosyal hakların ve özgürlüğünün arttırıldığı kadınlarımızın her geçen gün çalışma şartları biraz daha hafifletilmektedir.

Çalışma şartlarında iyileşmeye gidilmesinin yanında devletimiz eliyle düzenlenen yeni yasalar ile daha önceleri sahip olmadıkları birçok haklara da sahip olmaya başlamışlardır. Yapılan yeni düzenlemeler ile özellikle kadın çalışanlarımızın çocuklu veya hamilelik döneminde olanları da ilgilendirecek bir düzenleme yapılmıştır.


Yapılan yeni düzenleme ile kadınlarımıza hamilelik veya doğum sonrası öncesi olmak üzere analık sigortası yapılması uygulamasıdır. Analık sigortası, çalışan kadınımız hamilelik sırasında tek çocukluya gebe ise, doğum öncesinden 8 hafta önce ama çok çocukluya gebesi ise, bu süre doğum öncesinden 10 hafta önce başlayan süre ile birlikte doğum sonrası 8 haftalık toplam da ise 16 hafta ile 18 haftalık bölümü kapsayan süre içerisinde karşılanan prim gün sayısına denir.


İşte bu süreler zarfında kadın çalışmak istemez de evine doğumu beklemeyi ve doğum sonrası istiraati tercih ederse bu süreleri kapsayan her gün için devlet tarafından analık sigortası ile sigortalanır ve prim gün sayıları yatırılmaya devam edilir.


Çalışan kadınlarımız için ekstradan bu süre zarfında iş göremez ücreti ile doğum sonrası emzirme ödenekleri de ödenmektedir. Eğer çalışan kadın doğuma kadar çalışmayı tercih eder ise 16-18 haftalık süreleri doğum sonrası da kullanabileceğini unutmaması gerekir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.