SGK Haberleri

65 Yaş Üstü Seyahat Kartı Nasıl Alınır ?

65 yaş üstü seyahat kartı nasıl alınır ve bu uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda bir çok soru sorulmakta. Tüm detayları sgkyazi.com ziyaretçileriyle paylaşıyoruz.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI NEDİR VE NASIL ALINIR?

65 yaş üstü ücretsiz seyahat kartı sayesinde artık 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar ücretsiz seyahat edebileceklerdir. Otobüs, metro, tramvay, metrobüs, tren, ve feribot gibi şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanmak için sadece ücretsiz seyahat kartını almanız gerekiyor. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlara şehirlerarası ulaşımda da %50 indirim kolaylığı sağlanıyor.4736 numaralı kanun kapsamında olan uygulama 4 Mart 2014 te 28931 numaralı resmi gazetede yayımlanmasıyla tüm Türkiye’de hayata geçti. Bu sayede Türkiye genelinde 65 yaşını aşmış kişiler toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanabilecek.

65 yaş üstü ücretsiz seyahat hakkından yaralanmak için elektronik kart almalısınız. Peki,65 yaş üstü ücretsiz seyahat kartı nasıl alınır? Yapmanız gereken tek şey nüfus cüzdanınız ve fotokopisiyle başvuru noktalarına gitmeniz. Ayrıca resimli elektronik kartlar için başvuruda bir adet resim de vermelisiniz. Bulunduğunuz ildeki topu ulaşım idarelerinin başvuru ofislerinde 65 yaş üstü ücretsiz seyahat kartınızı rahatlıkla alabilirsiniz. Sizden yalnızca elektronik kart bedeli olarak 10 TL ücret talep edilecektir. Kartınızı aldıktan sonra kaybetmeniz ya da çalıntı durumlarında sizden yeni kart çıkartmak için de standart kart tarifeleri uygulanacak olup yeniden kart tahsil ücreti istenecektir.

Başvurunuz sonucunda aldığınız elektronik kartınızı şehir içindeki tüm toplu ulaşım araçlarında istisnasız kullanabileceksiniz. Ayrıca bazı illerimizde kartsız 65 yaş üstü ücretsiz seyahat sistemi de başlamıştır. Bu sisteme göre toplu ulaşım araçlarına biniş sırasında nüfus cüzdanınızı göstermeniz halinde hiçbir ücret ödemeden toplu ulaşımdan faydalanabileceksiniz. Böylece kart alımıyla uğraşmadan ve kart alım ücretleri ödemeden 65 yaş üstü ücretsiz seyahat hakkınızdan yararlanacaksınız.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.