SGK Haberleri

65 Yaş Muhtaç Aylığı Nasıl Nereden Alınır

65 Yaş Muhtaç Aylığı Nasıl Nereden Alınır, isminden de anlaşılacağı gibi, 65 yaşını doldurmuş, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve düşük gelir sahibi yaşlılara SGK kurumu tarafından bağlanan aylık türüdür. Buna göre TC vatandaşı olan, 65 yaşını dolduran her ne kurum altında olursa olsun sosyal güvence primi ödemeyen, SSK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığı’ndan aylık almayan ve düşkün ve güçsüz olduğunu belgeleyebilen kişilere muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Muhtaç aylığı hakkı kazanmak için ilgili kişinin bulunduğu il ya da ilçe Sosyal Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından alacağı muhtaçlık belgesi ile birlikte SGK kurumuna başvurması gerekmektedir. Muhtaçlık belgesi,  başvuru formu ve aylık talebi vasi tarafından yapılacak ise ilgili mahkemeden alınan vasilik kararının da başvuru formuna eklenmesi önemlidir.

Muhtaç aylığı hakkı kazanmak için başvuru yapılan Sosyal Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Vakıfları bu uygulamada önemli yer tutmaktadır. İlgili kişi ile ilgili tüm araştırmalar ve incelemeler bu vakıflar tarafından yapılmaktadır. Kâğıt üzerinde yapılan incelemeler dışında eğer vakıf ihtiyaç duyarsa aylık talebinde bulunan kişinin evinde ziyaret edip inceleme yapma hakkına sahiptir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.