SGK Haberleri

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 yaş aylığı, 65 üstündeki yaşlı verilen yaşlılık maaşı olmakla beraber başvuru esnasında sancılı bir süreç başlar. Başvuru sonrasında sorgulama işlemine varan süreci sizler için ele aldık.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL ALINIR?

Yaşlılık sonucunda çalışamayan ve bir geliri olmayan yaşlı vatandaşlara devlet tarafından bağlanan maaşa 65 yaş aylığı denilmektedir.25 Ocak 2013 te resmi gazete de çıkan yönergeye uyarınca şartları uygulanan 65 yaş maaşı, 3 ayda bir ödenir.65 yaş aylığına başvuracak kişinin 65 yaşını doldurmuş, her hangi bir yerden geliri olmayan,2022 sayılı kanuna göre muhtaç sınırının altında olması gerekmektedir.

Daha önceleri aylık başvuruları maliye ve mal müdürlüklerinde yapılırken 25 Ocak 2013 yönelgesinde ki güncellemeler ile artık başvurular il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfların da yapılmaktadır. Adrese dayalı nüfus sistemine göre kaydınızın bulunduğu bölgede ki vakıflarda 65 yaş aylığı başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu vakıflara başvuru sırasında nüfus cüzdanı dışında belge istenmemektedir.2022 sayılı kanuna göre belge istenmemesi esastır.

Başvurunuz sırasında sizden Ek–1 deki başvuru formunu doldurmanız istenmektedir. Daha sonra bu formu doldurduğunuza dair size başvuru alındı belgesi verilir. Aşağıdaki linkten başvuru formunu inceleyebilirsiniz.

Başvuru ardından vakıf müdürlüğü tarafından sosyal inceleme yapılır. Sosyal inceleme başvuru sırasında verdiğiniz bilgileri doğrulamak amacıyla yapılan çalışmadır. Sosyal inceleme amacıyla ev ziyaretleri yapılır ayrıca çevre incelemesi yapılır. Kişinin bilgilerinin tespitine çalışılır. İncelemenin ardından bilgilerinizin doğruluğunun kesinleşmesinin ardından Vakıf Mütevelli Heyeti muhtaçlık kararı verir ve aylık bağlanır.2022 inci kanun uyarınca muhtaçlık kararından sonra aylık bağlama işlemleri bir ay içinde tamamlanmaktadır.

Başvurunuzu yaptığınız andan itibaren başvuru sürecinizi ve yaşlılık aylığını alıp almadığınızı öğrenmek için Vakıflar Müdürlüğünün internet sayfasından yararlanabilirsiniz. T.C.  kimlik no ile aşağıdaki linke tıklayarak başvuru sürecinizi takip edebilir ayrıca aylık bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

 

65 YAŞ AYLIĞI SORGULAMA : http://www.vgm.gov.tr/muhtacayligiarama.aspx

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.