SGK Blog

4b Hizmet Dökümü Nedir Nasıl Alınır?

4b Hizmet Dökümü Nedir Nasıl Alınır?, Kısa bir süre öncesine kadar farklı isimler altında sosyal güvenlik hizmeti veren kurumlar, yapılan yeni düzenleme ile birlikte aynı açtı altında toplanmıştır. Buna göre SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı sosyal güvence sahibi bireyler aynı kurumdan hizmet alabilmektedir. Ancak bireylerin aldığı sosyal güvenlik dallarının ayrılması için farklı kodlamalar gündeme gelmiştir. Buna göre SSK sigortalıları4A, BAĞKUR sigortalılar 4B, Emekli Sandığı sigortalıları ise 4C adlı hizmet kodu altında bilgi alabilmektedir.

Önceden BAĞKUR sigortalısı diye bilinen 4B sigortalıları belli bir işverene bağlı olmaksızın kendi adına serbest meslek sahibi olan bireylerdir. Esnaf, tüccar, zanaatkâr ve sanatkârlar 4Bkapsamında sayılmaktadır. 4B kapsamında sayılan sigortalı aylık primlerini kendisi öder ve belli oranlarda basamak yükseltmesi yaparak primlerinde yükselme gerçekleştirir ve bu yükselmeyi o oranda tamamlarsa emeklilik hakkı kazandığı zaman emekli aylığında da aynı oranda yükselme yaşamaktadır.

4B kapsamında olan ve prim ödemelerini sağlıklı biçimde gerçekleştiremeyenler sağlık hizmetinden yararlanamadığı gibi emeklilik hakkı da kazanamamaktadır. Bu durumu fark eden yetkililer bazı tarihlerde yapılandırma uygulaması başlatarak, 4B sigortalısının prim ödemelerine kolaylık sağlamaktadır. Bu yapılandırma ile sigortalının durumuna göre borç faizlerinde indirim ve ana borç kısmının ise taksitle ödenmesi mümkün olmak ile birlikte sigortalının sağlık ve emeklilik hakkı kazanmasına yardımcı olunmaktadır. 2014 yılında yürürlüğe girmesi beklenen torba yasa tasarısında da bu yönde bir uygulama bulunmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.