SGK Blog

2022 Maaşı Sorgulama İşlemi

2022 Maaşı Sorgulama İşlemi

2022 Maaşı olarak bilinen sistem aslında özürlü maaşı sorgulamadır.

2022 Özürlü Maaşını Kimler Alabilir ?

*Özürlülük oranı %40 ve üzeri olan vatandaşlar,

*18 yaşını doldurmuş ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlar alabilir.Fakat 18 yaşını doldurmamış ve % 40 özrü olan vatandaşlar 2022 maaşını alabilmek için kendilerine bakan kişilerin aylık gelirini beyan ederek 2022 maaşını alabilir.Ayrıca aile fertlerinin aylık gelirlerinin 115 tl yi geçmemesi şartı da vardır.

2022 Maaşı Ne Kadar ?

*Eğer özürlülük oranı %40-%69 olarak belirlenmiş ise aylık maaş tutarı 214,45 tl olarak belirlenmiştir.

*Eğer özürlülük oranı %70 ve üzeri olarak belirlenmiş ise aylık maaş 337,75 tl olarak belirlenmiştir.

Belirtilen bu aylık tutarlar vatandaşlara 3 aylık olarak  verilmektedir.

2022 maaşı sorgulama işlemi için öncelikle evraklarınızla birlikte SGK ya başvurmanız gerekmektedir.Başvurunun ardında eğer SGK tarafından başvuru onaylanmış ise 2022 maaşı sorgulaması gerçekleştirilebilir. Bu sorgulama işlemi için yapılması gerekenler oldukça basittir.Sorgulama işlemi için sadece vatandaşlık numaranızı bilmeniz yeterlidir.Ayrıca eğer kişi  2022 maaş başvurusunu kendisi yapamayacak durumda ise mahkemeden alınan vasi belgesi ile adına seçtiği kişi başvuru yapabilmektedir.

2022 Maaşı Nereden Çekilebilir ?

2022 maaşı ptt şubelerinden alınabilmektedir.Eğer kişi isterse de T.C Ziraat Bankası’ndan da maaşını alabilmektedir.Eğer vatandaş maaşını çekemeyecek durumda ise ptt nin 2022 maaş ödemesini eve getirme uygulaması da vardır.Bunun için de Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne başvuru yapılaması gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.