SGK Blog

2019 Sigorta Girişi İşlemi Sorgulama

2019 Sigorta Girişi İşlemi Sorgulama, Ülkemizde sigortalı olarak çalışmaya başlayacak vatandaşların mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna çeşitli ve gerekli olan evraklar ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak sigorta girişi işlemleri için vatandaşların hazırlaması gereken çeşitli evraklar bulunmaktadır.

Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?

Sigorta girişi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikli olarak nüfus cüzdan fotokopisi, vesikalık fotoğraf ve iş giriş bildirgesi evraklarına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu noktada işe giriş bildirgesini tam ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bundan sonraki işlemler bir nevi işverene kalmaktadır. Çünkü sigortalı olarak yanında çalışmaya başlayacağınız işvereninizin bu belgeleri üçer nüsha şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Ancak işverenlerin tescil işlemini yapmaması durumunda sigortalıların kendi bildirimleri öne çıkmakta ve büyük önem taşımaktadır.  Bu neden ile sigortalı olarak çalışmaya vatandaşların sigorta girişi işlem için iki nüsha halinde otuz gün içerisinde bildirimde bulunması gerekmektedir.

Sigorta Girişi Sorgulama İçin : Tıklayınız

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.