SGK Blog

2019 SGK Asgari Ücret Ne Kadar

2019 SGK Asgari Ücret Ne Kadar

İşveren tarafından çalışanlarına ödemesi gereken taban tutarı gösteren asgari ücret, kişilerin geçimlerini sağlayabilmeleri için devlet tarafından çeşitli incelemeler sonucunda belirlenir. İşverenlere asgari ücretsınırının getirilmesinin sebebi ücret için pazarlık kabiliyeti bulunmayan zayıf kişilerin çok ucuza çalıştırılmalarının engellenmesi ve bu konuda işverenlerin kısıtlanmasıdır.

Rekabetin giderek arttığı günümüzde işverenler işsizlik ve bu rekabet ortamını kullanarak ucuz işçi çalıştırma ile maliyetleri düşürme eğilimindedir. Ancak çalışan kişilerin çalışmaya ve yaşamaya devam edebilmeleri için en azından temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Bu çelişkiyi dengede tutmak adına devlet çalışan kişinin ve ailesinin günümüz şartlarında insanca yaşamasını ve temel ihtiyaçlarını temin edebilmesini mümkün kılacak bir asgari ücret belirlemektedir.

Asgari ücret için 16 yaş sınırı vardır, 16 yaşını doldurmamış çalışanlar için belirlenen asgari ücret ile 16 yaşını doldurmuş veya daha büyük olanlar için belirlenen asgari ücret farklıdır. 2019 yılında bu tutar 16 yaşından küçükler için net 643,14 TL, büyükler için net 739,79 TL olarak belirlenmiştir. Ancak 21 Eylül 2018 tarihindeki bir gelişmeyle bu durumda bir değişiklik yapılması ihtimali vardır. Mecliste gerçekleşen uzlaşma neticesinde Anayasa’ya “asgari ücretten vergi alınamaz” maddesi konularak asgari ücretten vergi kaldırıldı. Ancak kaldırılan tutarın işverene mi ödeneceği veya işçiye mi tahsis edileceği yada ikisi arasında mı paylaştırılacağı henüz belirsizliğini koruyor. Kaldırılacak olan vergi tutarı yaklaşık olarak 125 liraya tekabül ediyor.

Yine bu yıl asgari ücret ile ilgili bir başka gelişme ile iş yerlerine asgari ücret yazısı asma zorunluluğu kaldırılmıştı hatırlarsanız. İşverenler artık ilan etme zorunluluğu olmadan asgari ücretten işçi çalıştırabiliyor. Bazı işverenler çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş ödemelerine rağmen sigortalarını asgari ücretten yatırabiliyor. Günümüzde birçok futbolcu bile bu şekilde asgari ücret üzerinden sigortalı olabiliyor.

Bu durumun en büyük belirtisi ise maaşların elden verilmesidir. Özel sektörde çalışanların neredeyse yarısının bu durumdan mağdur olması üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından özel bir çalışma başlatıldı. Sahte belge düzenlemesi tespit edildiği anda söz konusu firma kaçakçılık suçlaması ile yargılanabilecek. Bu şekilde mağdur edilen insanların da emekli olmuş olsalar bile dava açma hakları bulunmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.