E Devlet Haberleri

2019 Rapor Parası Alma Süresi Ne Zaman

2019-rapor-parasi-alma-suresi-ne-zaman

2019 Rapor Parası Alma Süresi Ne Zaman, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların sağlık sebeplerinden dolayı raporlu olan çalışanların gelir kaybının önlenmesi ve mağduriyetlerinin olmaması amacıyla rapor parası ödemesi yapılmaktadır.

Geçici iş göremezlik ücreti çalışana SGK tarafından ödeniyor. İnternet üzerinden yapılan başvurular incelenerek her ayın 8 ile 14 ü arasında SGK tarafından rapor parası kişilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin raporlu olduğu gün kadar ödeme yapıyor yalnız SGK alınan her rapordan iki günlük kesinti yapmakta. Bunun için rapor parası almak isteyen vatandaşın en az 3 gün rapor süresi olmalıdır.

Rapor parası sorgulama daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinden şifresi olarak sorgulanabiliyordu. Ancak sistemin az kullanılması ve sistemde sürekli problemle karşılaşılması nedeniyle bu uygulamayı Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinden kaldırmıştır. Artık rapor parası sorgulama işlemi E devlet üzerinden yapılabilmekte. SSK rapor raporu parası sorgulamak isteyen çalışan postaneden aldığı şifreyle e devlet sistemi üzerinde sorgulayabiliyor.

SGK RAPOR PARASINI KİMLER ALABİLİYOR

1-Eğer çalışan meslek hastalığı ya da iş kazasından dolayı raporlu görünüyorsa raporlu olduğu güne kadar rapor parası alabiliyor.

2-Rapor alan kişi rapor başlangıcından önce çalışanın en az 90 gün SGK primi ödemiş olması şartıyla 3.gününden itibaren raporlu olduğu gün sayısı kadar SGK tarafından ödeme yapılıyor.

3-Kadınlarda doğum durumunda ise doğum öncesinde 1 yıl içinde 90 gün SSK primi ödeme şartı ile doğum gerçekleşmesinden önce ve sonra 8 haftalık iki bölümde ikiz ve üzeri doğumlarda ise doğum öncesindeki 8 haftalık dönemde eklenerek ona göre rapor parası hesaplanıyor.

Belirtilen detaylara dikkat edilmesi sonrasında kişiler başvuru yapabilir. Başvuru sonrasında ise belirtilen rapor parası alma süresi içerisinde kişilere gerekli destek sağlanır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.