E Devlet Haberleri

2019 Memur ve Emekli Zamları

2019 Memur ve Emekli Zamları. 2019 yılında yeni yapılmakta olan bir düzenleme ile, emeklilere enflasyon farkı adı verilen bir ödeme yapılması da planlanıyor. Bu şekilde enflasyon farkının her zamankinden fazla olduğu dönemlerde emekliler ekstra zam alabilecekler. Yeni yapılmış olan bu düzenleme özellikle birçok emeklinin yüzünü güldürecek cinsten bir haber olarak dikkat çekiyor.

Bu sene Ocak ayında yapılmış olan zam ile birlikte, oranlar %3’ten hesaplanarak yeniden değerlendirildi. Vergi kesintisine girmeden önce memurun brüt olarak alacağı maaş %3 oranında arttı. Buna göre yeni zam oranları ile birlikte, en düşük memur maaşının 2 bin lira 601 lira olduğu bilgisi verildi.

Elbette pek çok kişinin bildiği gibi, zam oranları kıdem ve memuriyet derecesine göre de çeşitli oranlarda artış gösteriyor. Örnek verecek olursak, müsteşar maaşları 9 bin 787 lira olmuşken, genel müdür maaşları ise 8 bin 589 lira oldu. Oranlar tekrar değerlendirildiğinde ise genel müdür ve müsteşar maaşına ilişkin olarak yapılan düzenleme ile birlikte %3,04 oranında bir artışın varlığından bahsetmek mümkün.

Bunun dışında aynı düzenlemeden KİT’e bağlı olan kişiler de yararlanabilecek. KİT’e bağlı olan personelin alabileceği en yüksek zamlı maaş miktarı ise 5 bin 257 lira oldu. Bunun dışında bahsedilmesi gereken diğer bir detay da Bağkur ve SSK emeklilerinin alacakları zam miktarı oldu.

Memur emeklilerinin yapılmış olan anlaşma ile birlikte, alacakları maaş %3 civarında sabit tutulmuştu. Ancak bununla birlikte, SSK’dan ya da Bağkur’dan emekli olmuş olan memurların ise 6 aylık enflasyon göze alınarak elde etmiş olduğu zam oranı 4,73 olarak dikkat çekti. 2019 yılının Haziran ayında ise yeni düzenlemeler ile planlanan bir artış daha bekleniyor.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.