SGK Haberleri

2019 Kira Sözleşmesi Nasıl Olmalı

2019 Kira Sözleşmesi Nasıl Olmalı

2019 Kira Sözleşmesi Nasıl Olmalı, mesken, işyeri ya da otomobillerin kiraya verilmesi durumunda kiraya veren ile kiralayan arasında imzalanmakta olan bir sözleşme türüdür. Bu sözleşme ile hem kiraya veren hem de kiralayanın çıkarlarının korunması amacı ile yapılmaktadır. Konut, işyeri ya da meskenin kiraya verilmesi sırasında yapılmakta olan kira sözleşmesinde kiraya verilen mülkün durumu, adresi ve kiraya verilen mülk ile birlikte kiracıya teslim edilen mobilya ya da eşyalarda bu sözleşmede belirtilmektedir. Böylece herhangi bir hasar ya da eksiklik durumunda bu sözleşme de yer alan hükümler doğrultusunda işlem yapılabilmektedir.

Kiraz sözleşmesinde yukarıda belirtilen noktalar haricinde hem kiraya veren hem de kiralayan kişinin iletişim adresleri ile telefon numaraları ve TC Kimlik Numaraları da yazılmalıdır. Kiraya verilen mülkün aylık ve yıllık kira bedelleri ile nasıl ödeneceği konusuna da yine kiraz sözleşmesi içerisinde yer verilmesi gerekmektedir. Kira bedelinin aylık olarak mı ödeneceği ya da yıllık toplam olarak mı ödeneceği ile depozito alınıp alınmadığı da sözleşmede belirtilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Ayrıca ödemelerin her ayın kaçından kaçına yapılacağı hususu da sözleşmede belirlenmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Kira sözleşmesi hem kiraya veren hem de kiralayan kişi tarafından birlikte imza altına alması gerekmektedir. Bununla birlikte kiralayan kişinin belirleyeceği bir kefil tarafından da kira sözleşmesi imzalanarak sözleşme tamamlanır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.