E Devlet Haberleri

2019 Evlenme İkramiyesi Ne Kadardır

2019 Evlenme İkramiyesi Ne Kadardır, Torba kanun ile 27 yaşından küçükler bankada çeyiz hesabı açtıklarında ve bu paraların 3 yıl bankada beklemesi şartıyla evlenme yardımı alabilecek. Sigortalılık şartı bulunmamaktadır. 3 yıl içinde biriken paranın %20 si devlet yardımı olarak verilecek . Bu miktar 5000 TL yi geçemeyecek . Bakanlar Kurulu isterse bu miktarı 3 katına kadar artırabilecek. Evlenme yaş şartı 27 olacak . Bankadan ayrıca biriken paranın faizi alınabilecek .

Sigortalının vefat etmesi durumunda aylık ve gelir almakta olan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda gelirden çıkmalarıyla birlikte EVLENME İKRAMİYESİ yapılmaktadır.Evlenme yardımı için kişinin kendisinin bizzat imzalı talebi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun 5510 sayılı kanun hükmünce gelir almakta iken evlenecek olan kız için almış olduğu aylığın 24 ay ile çarpılarak ödenmesi ve gelirden çıkması nedeniyle bu iki yıl sonunda eğer hisse kalıyorsa diğer hak sahiplerine hisse aktarılır.Ancak evlenen ve daha sonra boşanan kız evlenme ödeneği tarihi bitimi sonunda aylık ve gelir almak için yeniden talepte bulunabilir.Ancak bu iki yıl dolma süreci içinde genel sağlık sigortasından yararlanabilir.Evlenme ödeneği için beş yıl gibi bir süre içerisinde müracaat yapılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Emekli Sandığı bölümünde on yılı doldurmayan emekli sandığı mensubunun vefat durumunda 5510 sayılı kanuna göre   aylık bağlamamakta ancak evlenecek kız çocukları için yine 24 aylık   evlenme yardımı yapılabilmektedir.

Evlenme yardımı bir kereye mahsup olup ikinci bir evlilikte ödenmez.Ancak bir yada ikinci evlilikte alınıp alınması bir kuralı yoktur.Hangi evlilik için talep edilip edilmeyeceği kişiye bağlıdır.Aynı şekilde EVLENME YARDIMI sigortalının dul kalan eşi içinde bir kereye mahsup olmak üzere geçerlidir.Burada çok dikkat edilmesi gereken bir durum mutlaka imzalı olarak Beyan Taahhüt dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yada Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.