E Devlet Haberleri

2019 Evde İstirahat Parası Nereden Alınır

2019 Evde İstirahat Parası Nereden Alınır, Sosyal Güvenlik Kurumunda bir çok konu hakkında bilgi edinilmek istenen konulardan bir tanesi de çalışan sigortalıların hangi koşullarda rahatsızlıklarından dolayı belli bir süre işe gitmeyen ve bu süreyi istirahatli geçiren çalışanların geçirdikleri süreler için nasıl ve ne kadar istirahat parası alacaklarıdır.

İstirahat parası alınabilmesi için her şeyden önce Sosyal Güvenlik kurumu üç gün altında olan istirahatli geçen süreler için rapor parası edemeyeceğidir. Yani istirahat parası sigortalı çalışana üç gün ve üzeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ;üç günden az istirahatli geçen süreler için çalışan işvereninden istirahat parası talep edebilmektedir.Aslında bu konuyla ilgili en çok hamile bayanlar olup,sıkça sordukları bir sorudur.Hamile bayanların evde istirahatli geçirdikleri süreyi mutlaka rapora çevirmeleri gerekmektedir.Aksi taktirde istirahatli geçirdikleri süre için para almazlar.

İstirahat parası alabilmek için bir diğer dikkat etmemiz gereken konuda alınan raporun Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu Kamu yada özel hastanelerdir.Bu çok önemli bir husustur ve gözden kaçırılmamalıdır. Çalışan ve istirahatli olan sigortalı rapor almak için gerekli koşulları tamamladıktan sonra,iş yerinden de çalıştığını gösterir iş yeri belgesi ile almış olduğu raporları ekleyerek Sosyal Güvenlik Kurumuna veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya kendileri götürerek yada Online olarak gönderebilirler.Bu işlemin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bir da haki maaş gününde alması gereken istirahat parasını sigortalının maaş hesabına yatırmış olacaktır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.