E Devlet Haberleri

2019 Evde Bakım Parası Nereden Alınır

2019 Evde Bakım Parası Nereden Alınır, Devletin çalışamayacak durumda olan ve özürlü vatandaşlara sunmuş olduğu bir hizmette EVDE BAKIM Parasıdır. Evlerinde bir yakını tarafından yada bir kurum tarafından yapılan vatandaşlara bakım parası Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ödenmektedir.Evde bakım bakım parası özürlü kişiye değil bakımını yapan kişiye yada kuruma varsa vasisine verilmektedir.

Evde bakım parasının ödenmesi için bazı şartlar vardır;evde ki bireylerin sayısının her türlü gelirlerinin toplamının bir aylık asgari ücretin 2/3 den az olduğunu gösterir rapor ile tespit edilmiş olması,özürlü kişinin Sağlık kurulu raporundan almış olduğu raporda özürlü kısmında mutlaka EVET olarak işaretlenmiş olması,özürlü kişinin hayatını devam ettirebilmesi için bir başkasının bakımına muhtaç olduğunu raporunda gösterir olması gerekmektedir.

Bakım parası için özürlü olan kişinin ikametgah adresinin bulunduğu ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ,Kaymakamlıklara müracaat edilmesi gerekmektedir.Şayet özürlü kişinin evde bakılması şartları uygun değilse bir kurum tarafından bakıma alınır ve devletin ödemiş olduğu bakım parası kuruma ödenmektedir.Ayrıca yatağa bağlı ve hastaneye gidemeyecek durumda olan vatandaşlara da birçok sağlık hizmeti evlerinde yapıla bilme imkanı vardır.

Sağlık hizmetleri içinde evde bakımı yapılması gereken ve tıbbı cihazlar kullanılıyorsa bu konuda ayrıca evde bakımını sağlayan kişiye bilgi ve doğru ve uygun kullanma koşulları hakkında danışmanlık hizmetinde vermektedirler.Ayrıca hasta için lüzumlu hallerde gerekli olan yapılması gereken konsültasyonun da evde yapılması için uzmanlarla görüşülmesi sonucunda yapılması sağlanmaktadır.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.