E Devlet Haberleri

2019 Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar

2019 Erken Emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Erken emeklilik yasası var mı, yasa çıktı mı ve erken emeklilik ile ilgili son durum haberleri vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Erken emeklilik ne zaman, erken emeklilik şartları neler detaylar yazımızda. Emekli olabilmek için gerekli olan prim ve yaş şartlarının yerine getirilmesi şart. Ancak bazı meslek çalışanları ile özel durumu olanlar için erken emeklilik var. Detayları sizin için araştırdık. Artık beş yıl yıpranma payı bulunanlardan en fazla 2,5 yıl indirim yapılabiliyor ve bu şekilde 52 yaşında emekli olması gereken kişiler 49,5 yaşında emekli olmaya hak kazanıyor.

Hükümet tarafından Emeklilikte yaşa takılan 500 bin kişinin yaşadığı sorunu çözmek için bir çalışma başlatıldı. Erken emeklilik için yapılan çalışmalar devam ediyor ve yakında TBMM’de de bu çalışmaların görüşülmesi bekleniyor. Bakıma muhtaç derecede engelli çocuğu olan anneler erken emekli olabiliyor. Bakıma muhtaç çocuğu bulunan kadın sigortalıların erken emekli olabilmeleri için Ekim 2008’den sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor. Örneğin Ekim 2008 tarihinden soııra 2000 gün primi bulunan bir anne 2500 gün prim ödemiş sayılıyor. 500 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na tabi olan aynı durumdaki bütün anneler yararlanıyor.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI İLE İLGİLİ EN SON GELİŞMELER

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı verilmesi öngörülüyor. Bu, emekli olunacak prim gün sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı da öne çekiyor. Yıpranma hakkı ilave olarak kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor. 3600 gün yetiyor Su altında çalışanlar, emniyet ve MİT mensupları, itfaiyeci, gazeteci, madenciler, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışan kişinin yıpranma hakkı var. Yaş haddinden indirim için çalışanın 3600 gün çalışması şartı aranıyordu. SGK, bu konuda kolaylık sağladı. 3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacak. 2008 öncesi ve sonrası çalışması 3600 gün olanlar, 2008’den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden düşürüp, erken emekli olma hakkı kazanacak. Yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60-180 gün yapranma payı veriliyor.

900 bin öğretmene yıpranma hakkı tanınacağıyla ilgili ilk görüş 2014 yılında Antalya’da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelmişti. Yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek meslekler arasına öğretmenlik de katılacak. Alınan bilgiye göre; bu konu hakkında yapılan  çalışmada da sona doğru gelindi. Sağlıkçılarla ilgili yapılan yıpranma düzenlenmesine öğretmenlerin dahil edileceği ifade ediliyor. 4 yıl çalışan öğretmene 1 yıl yıpranma hakkı verilecek, 5 yıl çalışmış sayılacak ve 20 yılda emekli olma hakkına sahip olacak.

TOPLAMDA ERKEN EMEKLİLİK BEKLEYEN KAÇ KİŞİ VAR

Emeklilikte yaşa takılan 500 bin kişinin sorununu çözmek için çalışmalar devam ediyor. Primi gün sayısını doldurmuş ama emeklilik yaşını bekleyenlere, her yıl için yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olabilme fırsatı getirilmesi bekleniyor. Bu söz ettiğimiz  hak sadece SSK’lılara tanınacak. BağKur’lular ve memurlar için böyle bir erken emeklilik çalışması söz konusu değil. Hatta bu konuda mağduriyet yaşayan kişiler tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AÎHM) dava açılmış durumda. Açılan bu davaların sonucu merakla bekleniyor.

ERKEN EMEKLİLİK İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Emeklilik için prim gün sayısmı tamamlamış olup yaşı bekleyenler ile yaşı tamamlamış olup prim gün sayısı \ eksik olanların gözü yeni çıkacak olan yasada. Bu konuda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında AİHM’ne açılmış olan yüzlerce dava var. Hükümet daha önce madenciler ile prim ödeme gün sayısı eksik olan çocuklu kadınlar için erken emeklilik getirmişti. Yaşı bekleyenler ile prim günü eksik olanlar için ise bir çalışma yapılıyor. Ayrıca yeni düzenlemeyle yıpranma hakkına öğretmenler ile sağlık çalışanları da eklenecek.

Türkiye’de mevcut durumda normal şartlarda emeklilik yaşı 1999’dan sonra çalışmaya başlayanlar için kadınlarda 58, erkeklerde 60. Bazı farklı durumlarda emeklilik yaşı düşüyor. Emeklilik yaşmı düşüren durumların başında yıpranma ile engelli çocuğu olan anneler geliyor. 1 Ekim 2008’den önce SSK’sı bulunanlar, bu tarihten önce yıpratıcı işlerde çalışmış ise, 5 yıl erken emekli olabiliyor. Ekim 2008’den soııra ise yıpranma payı için 3600 gün şartı getirildi.

Emeklilikte yaşa takılanların her zaman ifade ettiği şey ise biz erken emeklilik istemiyoruz sadece hakkımız olan emekliliği almak istiyoruz.Umarız önümüzdeki günlerde erken emeklilik ve emeklilikte yaşa takılanların beklediği müjdeli haber gelir ve büyük bir kitle olan emeklilikte yaşa takılanlar haklarına kavuşmuş olur.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.