E Devlet Haberleri

2019 Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler Neler

2019 Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler Neler

2019 Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Gelişmeler Neler? İçinde bulunduğumuz Yılda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) YasasıÇıkacakmı? Halen çalışma hayatını sürdürenlerin büyük bir merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar için olumlu gelişmeler var. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması konuşulurken “Bu planlamadan vazgeçildi” söylentilerinin ardından oluşan en yeni gelişmeler neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) yasasından faydalanabilmek için gerekli koşullar neler? TÜM detayları haberimizde bulabileceksiniz!!!

Halen çalışma hayatına devam edenlerin büyük bir merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar için  olumlu yönde gelişmeler var. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması konuşulurken “Bu planlamadan vazgeçildi” söylentilerinin ardından oluşan en yeni gelişmeler neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) yasasından faydalanabilmek için gerekli koşullar neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a dair güncel haberler neler? Son günlerde sıklıkla gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar ve erken emeklilik hakkında vatandaşlarımıza olumlu haber geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan teklife göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar bu durumdan istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren sigorta başlangıcı yapılmış olanların bu kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 yıl içinde bu istisna ile emekli olabilmeleri hedefleniyor. Erken emekli olmak için hangi şartları ve hangi koşulları taşımak gerekiyor? Milyonlarca vatandaşın büyük bir merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar için önemli gelişme yaşandı. Emekilikte yaşa takılanların(EYT) yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için gerçekleştirilen çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Sigortalılık ve prim ödeme günü süresini doldurmuş ancak emeklilik yaşının gelmesini bekleyen kişiler için yeni bir kanun teklifi hazırlandı. Bu arada Emeklilikte yaşa takılanların durumu ise konuyla ilgili taslak metiniyle Bakanlar Kuruluna gitmeyi bekliyor.

EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞI BEKLEYENLERE MÜJDELİ HABER

Sigortalılık ve prim ödeme günü süresini doldurmuş ancak emeklilik yaşının gelmesini bekleyen kişiler için yeni bir kanun teklifi hazırlandı. Konu ile ilgili teklif, halen yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre sigortalılık süresi ve prim ödeme  gün sayısını doldurmuş ancak emekli aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyen 500 bini aşkın çalışanı ilgilendiriyor.  EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) İLE İLGİLİ  tek bildiğimiz hali hazırda çalışmaların sürdürüldüğü ve konu üzerine yeni formüllerin geliştirildiği. Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda yasal düzenlemenin yapılması için konu ile ilgili bakanlıkların kendi aralarında anlaşması bekleniyor. Eğer uzlaşma sağlanırsa 100 bine yakın Emeklilikte Yaşa Takılanvatandaşımız emeklilik haklarını alabilecekler. Emekli olmak için yaş bekleyenler yapmış oldukları  askerlik için bir yıl borçlanıyor ve emeklilik için bu süre borçlu olarak tanımlanıyor. Bu durum sadece erkekleri ilgilendirirken kadınlarda ise bu uygulama daha önce önceki uygulamaya göre biraz daha değişiklik gösteriyor, Şu anda kadınlar için prim borçlanma günü üç çocuğa sahip olduğunda koşulda altı yıla çıkarıldı ve daha da kolaylaştı. Buna göre düşünülen yasal düzenleme ile belirli bir yaşın üstündekilere eksik olan primlerini borçlanma imkanı sağlandı.

PRİM ÖDEME ŞARTINA TAKILANLAR BAKANLIKLARIN ANLAŞMASINI BEKLİYOR

Emeklilik hakkı kazanmak için tüm şartları sağladığı halde yalnızca  prim günü eksiği bulunan vatandaşlarımız için de gerekli bir düzenleme yapılması ve ortaya çıkan bu mağduriyetlerin giderilmesi de gündemde. Eksik prim günlü olanlar bu eksik prim günlerini borçlanarak emekli olma yollarının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor fakat bu konuda da gerekli yasal düzenlemenin yapılabilmesi için konuyla  ilgili bakanlıklar arasında uzlaşmanın sağlanması bekleniyor. Prim günü eksik olan ve mağduriyet yaşayan 100 bine yakın kişi olduğu biliniyor.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN EYT MAĞDURU BAĞ-KUR’LULAR İÇİN YENİ YASAL DÜZENLEME GÜNDEMDE!!!

Prim gününü ve yaşını tamamlamış ancak kuruma  borcu olan Bağ-Kur mağdurları için söz konusu borcun ödenmesi ile ilgili yasal düzenleme yapılacak ve vatandaşlar kredi kullanarak bu borcu kapatabilecek ve emekli olmaya hak kazanabilecek. Üzerinde çalışmaların sürdüğü yeni torba yasa içerisinde mevcut bağkur  borçlarının  yapılandırması ile ilgili yeni düzenlemeler olacak. Bu da yüzbinlerce Emeklilikte Yaşa Takılan Bağkur’lu  vatandaşın emeklilik haklarını almaları demektir.. Sayısı hiçte az olmayan bir çok  Bağ-Kur’lu esnafl emeklilik için gerekli  tüm şartları sağlamasına rağmen bağkur borcu olduğu için emekli olamıyor ve mağduriyet yaşıyordu. Çıkması muhtemel Yeni yasa ile yüklü miktardaki borçların faizlerini silinip kalan kısmı için  taksit imkanı sağlanacak. Borcun tamamını ödeyip emekli olmak isteyen Emeklilikte Yaşa Takılan Bağkur’lular  kredi kullanabilecek. EMEKLİLİK KREDİSİ İÇİN  BANKALAR DEVREDE OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumunun  amacı prim borcu olan mağdurlar için bankalarla anlaşarak Emeklilikte Yaşa Takılan Bağkur’lular için uygun koşullarda kredi kullandırmak.Nasıl ki  Emekli maaş ödemelerinde emekli promosyonları söz konusu bu durumda da bankaların rekabete içine girerek vatandaşların bu işten faydalanmalarını sağlamak isteniyor.Bankaları ile anlaşılacak ve emekli mağdurlarına düşük faizli, uzun vadeli ve düşük  taksitlerle ödenmesi planlanan emeklilik kredileri vermelerini sağlamak. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu konuyla ilgili görüşmelere henüz başlamadı. Bu durum ile ilgili  iki muhtemel sebep var; bunlardan ilki SGK  halen mevcut emekli maaşları için promosyon görüşmelerini devam ettiriyor olması. Diğer sebep ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT)  için yapılan çalışmaların henüz resmi bir zemin kazanmamış olması. Eğer gerekli yasalar yapılır ve düzenlemeler hazırlanır sonucunda meclisten geçerse ve SGK bu sürede bankalarla yaptığı emekli maaşları için promosyon  görüşmelerinide uzlaşma sağlamış olarak bitirirse oluşacak ve ele alınacak  yeni konu emeklilik kredileri olacak.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN EMEKLİ OLMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999 tarihinden önce iş başı yapmış  kişiler normal şartlarda yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat geçmişteki MHP- DSP-ANAP hükümeti, hazırladığı Sosyal Güvenlik paketiyle prim gününün yanı sıra belirli bir yaş şartını da yeniden gündeme getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok eski sürelerden beri uygulamada olan emeklilikte yaş şartı, 1991 yılında  Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar için 38, erkekler için 43 yaşı emeklilik yaşı olarak belirlenmişti. Erken yaşlarda emeklilik planı yapan çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme adeta bir şok etkisi yarattı. Örneğin 1970 doğumlu ve 1988’de çalışmaya başlayan bir kadın 2008 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2019 yılına uzadı. Yani öngördüğü tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte yukarıda yazdığımız  örnekteki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) için Erken Emeklilik Yasası Çıkacak mı? Son günlerde konuşulmakta olan Başkanlık seçimleri  emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme yapılması ve bu sayede oluşan tepki oylarının yerini teşekkür oylarına bırakması amaçlanıyor. Gelen bu baskıların etkili olup olmayacağı ise merak konusu.

Necati Öztürk

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren birisi olarak SGK, Bağ-kur, Emeklilik, SSK gibi güncel ve merak edilen konuları siz değerli ziyaretçilerimiz için sgkyazi.com sitesinde paylaşıyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler güncel ve sürekli takip edilerek sizlere sunulmaktadır.

Yorum Ekle

Mesajınızı yazmak için tıklayınız.